The page you're viewing is for Turkish (EMEA) region.

Bir Vertiv üreticisinin temsilcisiyle çalışmak, karmaşık tasarımların benzersiz ihtiyaçlarınıza göre yapılandırılmasını sağlar. Büyük bir projede teknik rehberlik isteyen bir kuruluşsanız, Vertiv ihtiyacınız olan desteği sağlayabilir.

Daha Fazla Bilgi

Birçok müşteri, BT uygulamaları için Vertiv ürünlerini satın almak üzere bir Vertiv bayi iş ortağıyla birlikte çalışır. İş ortakları kapsamlı eğitim ve deneyime sahiptir ve Vertiv ürünleriyle tüm IT ve altyapı çözümlerini belirlemek, satmak ve desteklemek için benzersiz bir konuma sahiptir.

Bir Bayi Bulun

Neye ihtiyacınız olduğunu zaten biliyor musunuz? Online satın alma ve gönderim kolaylığı mı istiyorsunuz? Belirli kategorilerden Vertiv ürünleri online bir bayi aracılığıyla satın alınabilir.


Online Bayi Bulun

Ürün seçiminde yardıma mı ihtiyacınız var? Sizin için doğru olan çözüme ulaşmanıza yardımcı olacak son derece kalifiye bir Vertiv Uzmanı ile konuşun.Bir Vertiv Uzmanı ile İletişime Geçin

The page you're viewing is for Turkish (EMEA) region.

İşletmenin Büyümesi için
Edge Bilişimden Yararlanma

Edge Bilişim Nedir?

Edge bilişim, veri işlemenin basitçe optimize edilmesidir.

Kuruluşlar tarafından oluşturulan büyük miktardaki veriler, her zaman kurumsal ağlar veya bulut sağlayıcıları tarafından tesis dışında işlenmeyi bekleyemez. Kullanıcıların cihazları, makineleri veya makineden makineye (M2M) bağlantıları tarafından üretilen bu veriler, gecikme nedeniyle herhangi bir gecikmeyi göz alamayan işletmeler ve uygulamalar için anında bilgi sağlamak amacıyla edge’de toplanıp analiz edilebilir.

Edge bilişim; içeriği, verileri ve işlemeyi, bunları tüketen ve bunlarla etkileşime giren uygulamalara, nesnelere ve kullanıcılara daha yakın hale getirir.”

Fiyat teklifi işareti

[Edge bilişim], klasik BT iş yükü çıkmazı olan “Ne nereye gider?” konusunu ele alır ve hyperscale veri merkezlerinden ev termostatlarına kadar çeşitli seçenekler arasında gecikme, bant genişliği, otonomi ve güvenlik dengesini optimize eden iş yükü ve kabiliyet yerleştirmeyi teşvik eder.

– Gartner

Fiyat teklifi işareti

“Edge bilişime yapılan global harcamalar 2024’te 250 milyar $’a ulaşacak.”

Vertiv Veri Merkezi 2025 anketine katılanlar, edge tesislerinde %400 büyüme bekliyor.

Yüksek hızlı ticaret, yüksek çözünürlüklü içerik dağıtımı ve otonom araçlar, neredeyse gerçek zamanlı bilişim kabiliyetine bağlıdır. Bunlar olmadan, bu uygulamalar finansal kayıplardan kötü bir kullanıcı deneyimine ve hatta can kaybına kadar uzanan zararlı performans sorunları yaşar. Benzer şekilde, sağlık kuruluşları ve perakendeciler gibi tüketiciye yönelik şirketler, teklifleri veya servisleri tüketicilerin mobil cihaz ve giyilebilir cihazlarına göndermek isteyebilir ancak veri gizliliği düzenlemelerine uymak zorundadır. Sonuç olarak, bu firmalar düzenlemelere uyumluluğu kolaylaştırmak için verileri, bulut yerine kontrol ettikleri şirket içi konumlardaki edge tesislerde işlemeyi ve depolamayı tercih edecektir.

Edge bilişim, dünya kadar fırsat sunarak çok sayıda kurumsal ihtiyacı ve uygulama gerekliliğini çözer.

Vertiv Edge Çözümleri Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin.

Edge Bilişimin Faydaları

Veriler; hacim, çeşitlilik, hız ve değişkenlikte gösterdiği artışla katlanarak büyüyor. Kuruluşlar, iş verilerine ek olarak, yeni bilgiler elde etmek için çevrimiçi ve mobil kullanıcı verilerinden, sosyal medyadan, işlemlerden, M2M verilerinden, günlük verilerinden ve diğer kaynaklardan yararlanabilir. Ancak bu verilerin çoğu hiçbir zaman toplanmaz veya kullanılmaz.

Kuruluşunuzun mevcut veri kullanımı pastel bir çizime benziyor olabilir ancak büyük verinin potansiyelini kullanırsanız zengin 3D, tam renkli veri modelleri oluşturabilirsiniz. Yapay zeka (AI) ve makine öğrenmesi (ML) ile içgörülerinizi zamanla geliştirerek yeni B2B ve B2C iş fırsatlarını belirleyebilir, müşteri ilişkilerini derinleştirebilir, yatırım getirisini (ROI) iyileştirebilir ve pazar payını büyütebilirsiniz.

Sektör hızla gelişirken veri ve analiz taleplerinde artışa neden oluyor. Bu trendler arasında dijital dönüşüm, hibrit iş modelleri, otomasyon, gelişmiş robotik, Nesnelerin İnterneti (IoT) uygulamaları ve artırılmış gerçeklik/sanal gerçeklik (AR/VR) sayılabilir.

800x600-benefits-of-edge-computing.png

Kaynak: Analisys Mason

Analistler, 2023 yılına kadar kurumsal verilerin %50’sinin veri merkezlerinin dışında oluşturulacağını tahmin ediyor.

5G ağları, bulmacanın son parçasıdır ve kuruluşlara, tüketicilere ve iş kullanıcılarına neredeyse gerçek zamanlı olarak veri yoğun uygulamalar sunmak için ihtiyaç duydukları bant genişliğini ve ultra yüksek işlem hızlarını sağlar. Bulut iş yüklerinin işlenmesi 100 milisaniyeye kadar sürebilirken, edge ve 5G nihayetinde işlemeyi bir milisaniyenin altına indirebilecek.

Yeni standartlar ve daha yavaş kullanıma sunulması nedeniyle 5G’nin tam potansiyeline ulaşması zaman alacaktır; bu nedenle edge bilişim, esasen veri işleme ve gecikmeyi düşük tutmak için “son kilometre” görevi görür; şu anda tesislerin bulunduğu yere bağlı olarak yaklaşık 10 ila 50 milisaniye sürmektedir.

5G ağları tarafından desteklenen edge, kuruluşların iş, mobil, sosyal, M2M ve diğer veri türlerini yakalamasına, işlemesine ve operasyonel hale getirmesine yardımcı olacaktır. Sonuç olarak, edge bilişimin önemi önümüzdeki yıllarda katlanarak artacaktır.

Kuruluşlar, edge bilişimin veri iş yüklerini kaynakta işleme yeteneğinden yararlanarak yeni iş değeri sağlayabilir. Anahtar süreçleri otomatikleştirebilir, stratejik karar alma sürecine bilgi sağlamak için yeni analizleri kullanabilir, dijital ürün ve servisleri özelleştirebilir, olağanüstü bir son kullanıcı deneyimi sunabilir ve diğer stratejik hedefleri gerçekleştirebilirler.

“Kuruluşlar, bilişim bütçelerinin ortalama %30’unu 2019-2022 arasında edge bilişime harcayacak.”

benefits-of-the-edge.png

Edge bilişim, geniş bir yelpazede endüstri uygulamaları, kullanım durumları ve bilişim altyapılarını kapsar. Edge bilişimin işletmeler için anlamı, birinden diğerine önemli ölçüde farklılık gösterebilir.

Edge Bilişim Ekosistemini Keşfetme

Edge uygulamalarının çeşitliliği biraz kafa karışıklığı yaratabilir, bu nedenle kullanım durumlarına geçmeden önce bunları kullanım tipleri açısından düşünmek faydalı olabilir. Vertiv; bant genişliği, gecikme süresi, güvenlik ve kullanılabilirlik gerekliliklerine göre düzenlenen aşağıdaki dört kullanım tipini geliştirmek için 100’den fazla endüstri kullanım durumunu analiz etti:

 • Veri miktarı, ağ üzerinden aktarımı kullanışsız hale getirir (veri hacmi, maliyet veya bant genişliği sorunları nedeniyle)
 • İnsanlar tarafından gecikmeye duyarlı: Servisler, insanların tüketimi için optimize edilir
 • Makineden makineye gecikmeye duyarlı: Servisler, makineden makineye tüketim için optimize edilir
 • Hayati önem taşıyan: İnsan sağlığı ve güvenliğini doğrudan etkileyen kullanım durumları

Endüstriyel işletmelerin %90’ı 2022 yılına kadar edge bilişim kullanacak.”

Edge Bilişim D(evrimi)

Edge bilişim yeni değil. 1990’ların sonlarında, kuruluşların içerik dağıtım ağları (CDN’ler) ve eşler arası (P2P) ağları başlatmasıyla başladı ve daha önceki dosya paylaşım çabalarını temel aldı.

Edge bilişim, gerçek yükselişini Amazon Web Services (AWS), Microsoft ve diğerleri tarafından teşvik edilen bulut bilişime borçludur. Bulut bilişimi benimseyen kuruluşlar, yoğun ön sermaye yatırımlarının ve sabit, modernize edilmesi zor teknolojilerin yerine sürekli gelişen talep üzerine, kullandıkça öde ve yenilikçi servisler koydu. Bulut bilişim ile kuruluşlar, iş büyümesine ve talep artışlarına gerçek zamanlı olarak yanıt verebilir ve zaman içinde maliyetleri azaltabilir. Bulutu yakalamak biraz zaman alırken, kuruluşlar giderek daha fazla bulut öncelikli BT stratejilerini benimsiyor.

Sis bilişim, edge ile bulutu veya daha doğrusu IoT bağlantılı cihazları ve uzak veri merkezlerini birbirine bağlar. Sis bilişim tipik olarak, yerel depolama ve işleme sağlamak, veri toplama ve kontrolünü geliştirmek için bulutlarda veya mikro veri merkezlerinde bir arada gruplandırılmış edge sunucularından oluşur. Sis bilişim, edge bilişimden farklıdır çünkü sis, işlemeyi yerel alan ağlarına iterken edge, işlemenin çoğunu cihazların kendilerine iter. Ancak tüm işlemeler bulut tabanlı yerine yerelleştirilmiş olduğundan, bazı analistler “sis” ve “edge” bilişim terimlerini birbirinin yerine kullanılabilir olarak görmektedir.

800x600-ege-solutions-vid.png
Video: Vertiv™ VRC-S: Edge’e Hazır Mikro Veri Merkezi Çözümünüz

“Edge internet, bulutun bir uzantısı veya 5G’nin bir alt kümesi değildir. Edge internet, bilişimin gerçekleştirilme şeklinde temel bir dönüşümüdür. Merkezi buluttan edge özellikli veya edge odaklı mimariye geçiyoruz ve bunun anlamı, kullanıcıya daha yakın ve talep üzerine düğümleri kullanmaya başlamanızdır.”

– Chetan Sharma, Analist

Aynı zamanda, çipler, aküler, sunucular, hassas güç ve soğutma teknolojileriyle ilgili pazardaki gelişmeler, ileri teknoloji mikro veri merkezlerinin ve BT odalarının geliştirilmesini sağlamıştır. Bu daha küçük ölçekli bilişim kabiliyetleri, ihtiyaç duyulan her yerde ve her zaman esnek bir şekilde kurulabilir.

Ayrıca, uzaktan izleme ve yönetim yazılımı BT ekiplerinin rutin bakım veya sorun giderme için tesis dışı yerlere gitmeye gerek kalmadan edge tesislerini denetlemelerine olanak tanır. BT, güvenli bağlantılar ve uzak araçlar kullanarak cihazları yapılandırabilir, yükseltebilir ve bakımını yapabilir.

Şirket içi altyapı ve bulut bilişim iş yükü işlemeyi merkezileştirirken, edge bilişim bunu merkezi olmaktan çıkarır. Edge ağları, doğası gereği, başka türlü mümkün olmayacak bazı uygulama türlerini mümkün kılar.

Bulut, sis veya edge bilişim kullanmalı mısınız? Cevap muhtemelen yukarıdakilerin hepsidir. Edge ve sis bilişim, bulut bilişimin yerini almaz. Bulut bilişimi genişletir ve geliştirirler.

İşletmeniz için en iyi bilişim modellerini seçmek için çok çeşitli iş ve teknik gereklilikleri göz önünde bulundurun. Sağdaki grafikte gösterildiği gibi, cevap her zaman kolay değildir.

BT ekipleri, stratejistler ve inovasyon uzmanları, hem günümüzde hem de gelecekte teknoloji yatırımlarını ve iş yüklerini nereye yönlendireceğinizi anlamanıza yardımcı olabilir.

Bu önemlidir çünkü diğer yeni teknolojilerde olduğu gibi standartlar, kabiliyetler, aletler ve bağlantılar hızla değişmektedir. Edge bilişimin nereye gittiğini anlamak, zaman içinde uyumsuz olmaktan ziyade birlikte çalışabilir ağlar tasarlamanıza yardımcı olabilir.

Edge Tesislerinin Türleri

Edge teknolojisi, çok çeşitli tesislerde kullanılmaktadır. Bu tesisler tipik olarak dört yerleştirme modelini takip eder:

 • Coğrafi olarak dağılmış: Bir ülke veya bölgeye yayılmış benzer büyüklükteki tesisler. Buna örnek olarak perakende mağazaları ve banka şubeleri verilebilir.

 • Hub and spoke: Bir ülke veya bölgedeki daha büyük bir “hub” tesis çevresinde organize edilen küçük “spoke” tesisler. Buna örnek olarak iletişim ve lojistik ağları verilebilir.

 • Yerel olarak odaklanmış: Genellikle kampüs ortamında, daha büyük bir merkezi tesise bağlı küçük tesislere sahip yerel ağlar. Buna örnek olarak sağlık hizmetleri, eğitim ve endüstriyel operasyonlar verilebilir.

 • Kendi kendine sürdürülen sınır: Geniş bir bölgesel veya global ayak izine sahip büyük bireysel edge tesisleri. Bunlar genellikle büyük alanlara hizmet veren modüler veri merkezleridir. Buna örnek olarak bulut servisleri ve doğal afet kurtarma operasyonları verilebilir.

Edge tesisleri teknik ve çevresel gerekliliklere göre daha fazla analiz edilebilir. Bu şekilde kategorize edildiğinde şunları içerir:

 • İklimlendirilmiş ve kontrollü: İklim kontrollü ve güvenli, amaca yönelik inşa edilmiş alanlardır. Tek fark, kabin başına yoğunluktur. Edge veri merkezleri bu kategoriye girer.

 • Ticari ve ofis: İklim kontrolünün bulunduğu ancak sınırlı olduğu, diğer ofis ekipmanlarıyla dolu alanlar. Bu tesisler genellikle daha az güvenlidir. Doktor grubu için bir ofis kompleksi bu kategoride yer alır.

 • Zorlu ve dayanıklı: Hava kirliliğine karşı koruma sağlamak için sağlam sistemler ve kapamalar gerektiren tesisler. Genellikle suya maruz kalma tehdidi altında olabilecek ve yoğun trafiğe veya makinelere yakın endüstriyel tesislerdir. İklim kontrolü yoktur ve çok daha az güvenlidirler. Üniversitedeki bir su arıtma tesisi zorlu ve dayanıklı bir tesis kategorisine girer.

 • Dış mekan bağımsız: Bu insansız tesisler dış unsurlara maruz kalır ve bir barınak veya kapama gerektirir. Servis için erişilmesi daha zor olan uzak konumlarda olabilirler. Hücre kuleleri bu kategoriye mükemmel bir örnektir.

Edge Mimarisini Anlama

Edge mimarinizi tasarlarken, muhtemelen istenen güç mimarisinden başlayarak, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli diğer hususlar üzerinde çalışmanız gerekecektir:

Gecikme süresi ihtiyaçları: Birçok iş uygulaması 100 milisaniye veya daha fazla gecikmeyi tolere edebilse de, bazıları tolere edemez. Bu, oluşturacağınız edge tesisinin türünü ve yerleştirileceği yeri etkileyecektir.

Ortam koşulları: Edge tesisi, amaca uygun bir veri merkezi yerine bir işletme tesisindeyse, ısı, nem, hava akışı, güvenlik ve daha fazlası gibi konuları göz önünde bulundurmanız gerekir.

Yer: Birçok sektörde, edge tesislerin yerleştirebileceği bir alan bulunsa da, bazı sektörlerde bulunmayabilir. Örneğin, telekomünikasyon şirketleri hücre kulelerine sahip olmak yerine onları kiralamaktadır.

Ölçek: Kuruluşunuz bir tane mi edge tesisi yerleştiriyor yoksa binlerce mi? Bu, kullanacağınız ağ mimarisi modelini, teknolojiyi ve izleme ve yönetim süreçlerini etkileyecektir.

Otomasyon: Cihaz konfigürasyonu ve birden fazla tesis dışı edge konumunda güncelleme gibi rutin süreçleri basitleştirmek için otomasyonu göz önüne alın.

Tek bir ekran: Merkezi bir pano, özellikle büyüdükçe edge operasyonlarını denetlemeyi kolaylaştıracaktır.

Uzaktan yönetim: Cihazları uzaktan izleme ve yönetme becerisi, günlük BT sorumluluklarını kolaylaştırır. BT ekipleri, bir ağ kesintisi durumunda, sınır dışı yönetim kabiliyetleriyle doğrudan edge cihazlarına erişebilir.

Dayanıklılık: Diğer BT ağları gibi edge tesisleri de dayanıklılığı göz önünde bulundurularak tasarlanmalıdır. Örneğin, kesintisiz güç kaynakları (KGK), bir elektrik kesintisi durumunda operasyonların devam etmesi için yedek güç sağlar.

800x600-understanding-edge-archi.png

Kaynak: Analisys Mason

5G ile Ölçeklendirme

Telekomünikasyon sağlayıcıları dünya genelinde 5G ağlarını kullanıma sunuyor. Bu yeni hücresel telekomünikasyon ağları, günümüzün 4G ağlarından katlanarak daha fazla bant genişliği ve daha hızlı işlem hızları sağlar. Ayrıca, uygulama yürütmeyi ve diğer işleme görevlerini kullanıcıya yaklaştırarak performansı artıran, zaman zaman mobil edge bilişim olarak adlandırılan çoklu erişimli edge bilişimi (MEC) etkinleştirirler.

Bu yenilikler, kuruluşların mobil verilerin gücünden yararlanarak kullanıcı davranışı ve ihtiyaçlarının daha eksiksiz bir resmini oluşturmasını sağlayacaktır. Ayrıca gelişmiş robotik, akıllı uygulamalar (şehirler, fabrikalar, güvenlik, ulaşım, giyilebilir cihazlar), VR/AR ve daha fazlası gibi veri ve analiz yoğun uygulamalara güç sağlayacaktır.

“5G ağları, 4G ağlara göre hızları 10 kat artıracak.”

2024 yılına kadar, dünya nüfusunun %40’ından fazlasının 5G ağlarına erişimi olması bekleniyor. Sonuç olarak, kuruluşlar şimdi yeni iş fırsatlarının yaklaşmakta olan altına hücumuna hazırlanıyorlar. 5G özellikli kullanım durumlarından yararlanabilen firmalar büyük ölçekli pazar payına sahip olacaktır.

Edge Fırsatları ve Hedefleri

Endüstri kuruluşları, oluşturulan yeni verilerin zenginliğinden yararlanmada hızlı hareket ediyor. Edge bilişim, işinizi büyütmenize, gecikme sürelerini kısaltmanıza, hibrit bulut altyapınızı genişletmenize ve yapay zeka (AI) ve makine öğrenmesinin (ML) gücünden yararlanmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca edge tesisleriniz için bu bilgi işlem kaynaklarını yerleştirme, yükseltme, genişletme, yönetme ve izleme gibi hedefleriniz de olabilir. Tüm teknolojilerde olduğu gibi, seçeneklerinizin tamamını anlamak, mümkün olan her yerde standartlara dayalı çözümleri benimsemek ve yatırım ve yönetim için bir yaşam döngüsü yaklaşımı benimsemek önemlidir.

800x600-202516-GettyImages-600095258_202522_0.jpg

Edge Büyüme Fırsatları

Pandemi, şirketlerin dijital ürün ve servislere yatırım yapmasıyla edge bilişim harcamalarını hızlandırdı. Şimdi aşama kaydetme zamanı. Öyleyse, edge büyümesindeki en büyük ilerlemeyi nerede göreceğiz?

Donanım, yazılım ve servisler: IDC, kuruluşlar altyapılarını oluşturdukça, edge bilgi işlem ve depolamaya yapılan harcamaların 2024 yılına kadar 33,3 milyar dolara yükseleceğini öngörüyor. İşletmeler, edge tesislerini yönetmek için uzaktan izleme ve iş ortağı servislerine de yatırım yapacak.

Bölgesel benimseme: Asya-Pasifik’in otomasyon, robotik ve akıllı uygulamalara yaptığı yoğun yatırım göz önüne alındığında, bu bölgenin edge’i benimsemeye öncülük etmesi şaşırtıcı değil. The Linux Foundation tarafından hazırlanan bir rapora göre, Asya-Pasifik, 2028 yılına kadar dünyanın altyapı edge ayak izinin %37,7’sine sahip olacak. Bu bölgeyi hızla takip eden Avrupa, dünya ayak izinin %29’una, Amerika Birleşik Devletleri %20,5’ine, Latin Amerika %7’sine ve Afrika ile Orta Doğu %5,8’ine sahip olacak.

B2C ve B2B uygulamaları: Global altyapı edge ayak izinin yaklaşık %36,5’i mobil ve konut tüketicilere odaklanırken, %11,9’u kurumsal BT kullanımlarına yönlendirilecek. Telekomünikasyon şirketleri olarak da bilinen iletişim hizmet sağlayıcıları (CSP’ler), dünyanın ayak izinin %10,4’ünü temsil edecek.

Bulut: Pandemi sırasında bulut büyümesi arttı. Nutanix tarafından yapılan bir araştırmaya göre, BT karar vericilerinin yaklaşık %86’sı hibrit bulut altyapısının ideal model olduğuna ve %46’sı 2020’de yatırımları hızlandırdığına inanıyor. Ancak, edge büyümesi o kadar güçlü geliyor ki, bulut sağlayıcıları edge kabiliyetleri sunuyor ve haklı olarak edge’i, pazar paylarını eritebilecek rekabetçi bir ürün olarak görüyor.

IoT (Nesnelerin İnterneti): IoT, 5G ve edge büyümesi ile ileriye doğru dev bir adım atacak. Birçok kuruluş, yeni içgörüler elde etmek için bağlanabilen cihazlara sahiptir ancak bunun gerçekleşmesi için veri entegrasyon kabiliyetlerinden, işlem gücünden ve bütçeden yoksundur. Edge bu sorunları çözer. B2C alanında tüketiciler, bağlantılı deneyimlerle daha rahat hale geliyor ve kişiselleştirilmiş servislerin keyfini çıkarmak için verilerinden vazgeçmeye hazır. Sonuç olarak, hem B2B hem de B2C IoT uygulamaları gelişecektir.

800x600-edge-growth-opportunities.png

Kaynak: The Linux Foundation

Gecikme: Tüketiciler giderek daha fazla beklemek istemiyor. E-ticaret araştırmaları, 0,1 saniyelik bir iyileştirmenin bile sayfa etkileşimini ve satışları artırdığını belgelerle kanıtlamıştır. Benzer şekilde, ticaret gibi hayati veya iş açısından kritik uygulamalar için gecikme, her şeyin bittiği anlamına gelir. Bir milisaniyenin altına ulaşma yarışı, kazananları ve kaybedenleri ile önümüzdeki birkaç yılı karakterize edecek. Nihayetinde, neredeyse sıfır gecikme süresi endüstri standardı haline gelecektir.

Analiz ve otomasyon: AI ve ML ile desteklenen analiz, otomasyon ve süreç optimizasyonu, büyük veri kümelerinin neredeyse gerçek zamanlı işlenmesini gerçekleştirme yeteneğine dayanır. Edge bilişim, iş yüklerini buluta aktarma ihtiyacını ortadan kaldırarak ve neredeyse anında karar vermeye olanak sağlayarak bunu mümkün kılar. Buna ek olarak, edge bilişim, kuruluşların tüketici işlemleri, sağlık veya vergi verileri gibi hassas veriler üzerinde analizler gerçekleştirmesini sağlarken veri gizliliğini korur.

Gecikme Kullanıcı Deneyimine Nasıl Zarar Verir

Yükleme süresi (milisaniye)

Kullanıcı etkisi

0-16

Kullanıcılar hareketi takip etmede son derece iyidir ve animasyonlar düzgün olmadığında bundan hoşlanmazlar. Her saniyede 60 yeni kare oluşturulduğu sürece animasyonları pürüzsüz olarak algılarlar. Bu, tarayıcının yeni çerçeveyi ekrana boyaması için geçen süre de dahil olmak üzere çerçeve başına 16 milisaniyedir ve çerçeve oluşturması için uygulamaya yaklaşık 10 milisaniye bırakır.

0-100

Bu zaman aralığı içinde kullanıcı eylemlerine yanıt verildiğinde kullanıcılar sonucu gecikmesizmiş gibi hissederler. Bundan uzun sürede yanıt verilirse, etki ile tepki arasındaki bağlantı kopar.

100-300

Kullanıcılar hafif bir algılanabilir gecikme yaşar.

300-1.000

Bu pencerede, işler doğal ve sürekli bir görev ilerlemesinin parçası olarak hissedilir. Web’deki çoğu kullanıcı için, sayfaların yüklenmesi veya görünümlerin değiştirilmesi bir görevi temsil eder.

1.000 veya daha fazla

1.000 milisaniyenin (1 saniye) ötesinde, kullanıcılar gerçekleştirdikleri göreve odaklanamazlar.

10.000 veya daha fazla

10.000 milisaniyenin (10 saniye) ötesinde, kullanıcılar hayal kırıklığına uğrar ve görevleri terk etmeleri muhtemeldir. Daha sonra geri gelebilirler veya gelmeyebilirler.

Kaynak: Deloitte


Edge fırsatları, görünüşte sınırsızdır ve bu durum, bu alanda önemli yatırımları artıracaktır. Kuruluşlar, halihazırda sahip oldukları verilerden daha fazla gelir elde etme yarışında geride kalmak istemiyorlar.

Edge IoT’yi Nasıl Etkinleştiriyor?

5G ve edge bilişim, B2B ve B2C uygulamalarını sunmak için gereken bant genişliğini, düşük gecikme süresini ve yerel işleme kabiliyetlerini sağlayarak IoT potansiyelini ortaya çıkaracaktır.

Bu önemlidir çünkü şirketler daha fazla içgörü kazanmak, otomasyonu etkinleştirmek ve bağlantılı akıllı sistemler oluşturmak için her zamankinden daha fazla cihazı birbirine bağlamaktadır.

43 milyar – 2023 yılına kadar ulaşılacak IoT cihazları sayısı.”

Tüketiciler, güvenlik, sağlık ve fitness giyilebilir cihazları, mağazalarda mobil pazarlama ve perakende kendi kendine ödeme ve diğer son kullanıcı uygulamaları dahil olmak üzere akıllı ev sistemleriyle IoT’nin etkisini zaten gördüler.

800x600-edge-data-process.png

Kaynak: Ez enRoute

IoT, iş dünyasında ve hükûmette en büyük etkiye sahip olacaktır. IoT; otomatikleştirilmiş süreçler, robotik ve önleyici ve koruyucu bakım sağlamak için üretim şirketleri tarafından halihazırda faaliyete geçirilmiştir. IoT, ekipmanlara milyonlarca dolar yatırım yapan kuruluşların maliyetli arızalardan veya beklenmedik kesintilerden kaçınmalarına yardımcı olabilir.

IoT sensörleri, bağlı oldukları cihazlar hakkında hava akışı, sıcaklık, nem, kimyasal bileşim, denge, nem, hareket, hız, diğer cihazlara yakınlık, su kalitesi dahil olmak üzere çok sayıda bilgi toplar. Sonuç olarak, IoT sensörleri, cihaz performansının ve çevre koşullarının doğru bir resmini oluşturabilir.

Sensörler, yaygın bağlanabilirlik ve yıldırım hızında işleme, senkronize aydınlatma, trafik yönetimi ve geçiş ücretleri ile akıllı ulaşımı mümkün kılacaktır. Akıllı binalar kullanıcı konforunu artıracak ve çalışanların alanları yönetmesine ve optimize etmesine yardımcı olacaktır. Akıllı şehirler ile akıllı sistemler, sakinlerin çalışma, oyun oynama ve seyahat şekillerini düzene koyacaktır. Otonom arabalar rutin ulaşımları daha güvenli ve daha keyifli hale getirecektir. IoT uygulamaları daha gelişmiş ve birlikte çalışabilir hale geldikçe, dünyanın sadece birkaç on yıl içinde kökten farklı görüneceği açıktır.

Ürün ekipleri, yeni ürünler geliştirmek ve test etmek için VR/AR’yi kullanabilir, iş birliği yapabilir ve tüketici geri bildirimlerini kolayca dahil edebilir. Sağlık hizmetleri, üretim ve diğer sektörlerdeki ön saflardaki çalışanlar, işlerini yapmak için ihtiyaç duydukları uzaktan uzmanlığa erişmek amacıyla VR/AR’yi kullanabilir.

IoT cihazları; sağlıkları, performansları ve durumları hakkında sürekli bilgi ileten sensörlere sahiptir. Bu veriler bulut veya edge bilişim yoluyla toplanır ve işlenir. Edge’de işlendiğinde, bağlantılı sistemler istihbarattan neredeyse gerçek zamanlı olarak yararlanabilir. Ayrıca verimli geri bildirim döngülerinden faydalanarak zaman içinde süreçleri iyileştirebilirler.

“IoT, 2025 yılına kadar 4 trilyon dolar ile 11 trilyon dolar arasında potansiyel bir ekonomik etkiye sahip olacak.”

Kuruluşlar, IoT uygulamalarını etkinleştirmek için edge ağları nasıl kullanıyor?

IoT Uygulamaları

 • Akıllı cihazları kullanır: Sensörler, IoT uygulamalarıyla kullanım için cihaz koşulları hakkında birden fazla veri noktası toplar.
 • Bir IoT ağ geçidi uygular: Ağ geçidi, verileri edge’de tutarak veya işlenmek üzere buluta veya kurumsal veri merkezine göndererek iş yüklerini uygun şekilde yönlendirmeye yardımcı olur.
 • Güçlü bağlantıya güvenir: Yüksek hızlı bağlantı, minimum gecikme süresiyle sorunsuz veri aktarımı sağlar.

Edge Bilişim

 • Karmaşık olay işleme (CEP) kullanır: CEP sistemleri verileri entegre eder, kalıpları arar ve ardından otomatik eylemlerde bulunur. Bu açık kaynak sistemleri hem bulutta hem de edge cihazlarında çalışır.
 • ML ve AI’dan faydalanır: BT ekibiniz, belirli koşulları belirleme ve ardından önemli eylemleri otomatikleştirme yeteneklerini geliştirmek amacıyla mevcut algoritmaları kullanabilir veya kendi algoritmalarını oluşturabilir. Bu kabiliyetler, buluttan ziyade edge cihazlarında giderek daha fazla gerçekleştirilmektedir.
 • IoT edge uygulamalarına güç sağlar: Satıcılar; CEP, AI ve diğer araçlar gibi ana kabiliyetleri cihazlarla bir araya getirerek yerleştirmeyi, yükseltmeleri ve değişiklikleri hızlandırmaktadır.
 • Çevrimdışı veri depolama sunar: Yerel depolama ile cihazlar, ağ kesintisi durumunda çalışmaya devam edebilir.
 • Sağlam veri yönetimi kabiliyetleri sağlar: Akıllı kabiliyetler, hangi verilerin hangi zaman aralıklarında toplanacağını ve işleneceğini belirler.

Edge BT Hedefleri

Dijitalleşmenin hızlı temposu, edge bilişim büyümesini teşvik etti. Sonuç olarak, BT ekipleri, bilgi işlem modellerini iş hedeflerine ve teknik hedeflere göre ayarlamak için teknoloji stratejilerini geliştirmektedir. Edge yerleştirmeleriniz için sahip olabileceğiniz bazı ortak hedefler şunlardır.

Edge Altyapısının Yerleştirilmesi
Yeni edge uygulamalarını etkinleştirmek için hibrit/bulut altyapınızı geliştirmek istiyorsunuz. Bu hedefler şunları içerir:

1. İş yüklerini rasyonelleştirmek: Gecikme süresi, maliyet, güvenlik, veri gizliliği veya diğer sorunlara dayalı olarak önemli iş yüklerinin nerede çalıştırılacağına karar verme.

Yaklaşım: Bir BT iş ortağı, uygulamaya dayalı benzersiz ihtiyaçları belirlemede ve genel bir edge stratejisi geliştirmede destek verebilir.

2. Uygulama profilleri oluşturmak: Farklı uygulama türleri için standart bir edge altyapısı geliştirmek, yerleştirmelerin tutarlı olmasını ve beklenen şekilde performans göstermesini sağlar.

Yaklaşım: Teknik özellikler de dahil olmak üzere standartlaştırılmış belgeler geliştirmek, edge varlığınızı ölçeklendirmenin anahtarı olacaktır.

Edge Altyapısını Yükseltme
Mevcut edge teknolojinizi yükseltmenizi gerektiren yeni uygulamaları ve daha fazla veriyi desteklemek istiyorsunuz. Hedefleriniz şunları içerir:

3. Altyapınızın yüksek güvenilirliğini sağlamak: Dağıtık ağlar büyüyen işinizi desteklemeye yardımcı olur. Tüm edge tesislerin yüksek çalışma süresini ve verimini korumak bir önceliktir.

Yaklaşım: Hat etkileşimli ve çift çevrim KGK topolojilerini değerlendirin, uzaktan izleme için bağlantı sağlayın ve KGK servisi için yeterli kaynak olduğundan emin olun.

4. Edge altyapısını basitleştirmek: Standartlaştırılmış süreçler ve teknoloji ile büyüme daha kolaydır. Sipariş verme, yerleştirme ve yönetimi hızlandırmaya yardımcı olurlar.

Yaklaşım: Mümkün olan her yerde altyapıyı standartlaştırmayı ve iş büyümesi veya uyarlanabilirliği için yerleşik esneklik sunan ekipmanları sipariş etmeyi göz önünde bulundurun.

5. Edge tesisleri yenilemelerini desteklemek için yeni altyapıyı hızla uygulamak: Veri yoğun uygulamalar için gelişmiş teknoloji, hıza ayak uyduran edge kabiliyetleri gerektirir. Bu, hem BT ekipmanlarının hem de onu koruyan destekleyici altyapının yenilenmesi anlamına gelir.

Yaklaşım: Tesiste BT’ye hazır altyapıyı almak için fabrika entegrasyon servislerini kullanma fizibilitesini belirleme. Son olarak, edge teknolojisinin kullanılabilirliğini ve bu teknolojiyi kurmak için personelin veya iş ortaklarının beceri düzeyini belirlemek isteyeceksiniz.

Edge Altyapısını Genişletme
BT’yi daha önce hiç olmadığı yeni konumlara yerleştirmek isteyebilirsiniz. Bu, doğru bilgi işlem, depolama ve ağ taban alanını tasarlamanın yanı sıra onu destekleyen kabinleri, gücü ve soğutma ekipmanlarını seçmek anlamına gelir. Hedefleriniz şunları içerir:

6. Daha fazla kapasite kazanmak: İş büyümesini desteklemek için mevcut tesislerde çıktıyı artırmak.

Yaklaşım: KGK birimlerini değişen gereklilikleri karşılayacak şekilde boyutlandırın, özel soğutma ihtiyacını belirlemek için ısı yüklerini değerlendirin ve uzaktan izleme için bağlanabilirliği mümkün kılın.

Edge Tesislerini İzleme ve Yönetme
Edge tesislerinizin görünürlüğünü merkezileştirmek ve bunları kontrol etmek istiyorsunuz. Ekipmanların çalışma süresini ve kullanılabilirliğini sağlamanın yanı sıra onları yetkisiz erişime karşı güvence altına almak istiyorsunuz.

7. Büyüyen bir edge ağını yönetme: BT ekipmanlarını yönetmek için ölçeklendirilebilir bir yaklaşım, performansı yüksek tutarken büyüyen ağrıları en aza indirecektir.

Yaklaşım: İzleme gerektiren her şeyi belirleyin, güç ve ısı yönetimi altyapısının bağlanabilirlik için donatıldığından emin olun ve kişilerin uyarıları izlemek ve bunlara yanıt vermek için hazır olduğunu belirleyin.

8. Uzaktan yönetimi etkinleştirmek BT ekipmanlarının durumunu yakından izlemek, kullanılabilirliğini, kullanımını ve verimliliğini artıracaktır.

Yaklaşım: Uzaktan izleme ve yönetim yazılımı ve araçları, yetkili kullanıcıların etkinleştirilmesine, gerçekleştirilebilecek işlemlerin sınırlandırılmasına veya kilitlenmesine ve çevresel koşulların ve cihaz performansının izlenmesine yardımcı olur.

9. Edge tesis sıcaklıklarını yönetmek: BT ekipmanlarının sıcaklıkları, özellikle IT odası gibi küçük alanlarda artar. Aşırı ısı sorunu giderilmezse, cihazlara zarar verebilir.

Yaklaşım: Özel soğutmaya ihtiyacınız olup olmadığını belirleyebilecek teknolojinin ısı yükünü değerlendirin. Uzaktan çevresel izleme, BT’nin etkin noktaları belirlemesine ve bunları proaktif olarak çözmesine yardımcı olabilir.

10. BT ekibinizin yeteneklerini ölçeklendirmek: BT ekiplerinin edge tesislerini ziyaret etmesi her zaman pratik veya arzu edilebilir olmayabilir.

Yaklaşım: Rutin konfigürasyon, yükseltmeler ve sorun giderme için uzaktan izleme ve yönetim yazılımından faydalanın. Gerektiğinde aküler gibi yeni teknoloji ve kritik servis altyapıları kurmak için yerel bir iş ortağıyla çalışmayı göz önünde bulundurun.

edge--it-goals-infographic.png

Edge (Uç Nokta) Çözümleri

BT ekipleri normalde birkaç gün veya hafta edge çözümleri bulmak ve yerkeştirmek ister. Entegre altyapı, mikro veri merkezleri ve prefabrik modüler veri merkezleri gibi konteynere yüklenmiş çözümler, pazara hızlı ve fiziksel güvenlik sunarken güçlü bilgi işlem ve diğer kabiliyetler sunar.

Edge BT çözümleri soğutma ve iklimsel kontrolleri, güç dağıtımını ve ağ bağlantısını entegre eder. Bunlar ayrıca fiziksel güvenlik, yangın söndürme, şok emilimi, elektromanyetik girişime karşı koruma, güç koşullandırma ve KGK veya aküler için ekipmanları da içerebilir. BT ekipleri ayrıca, edge çözümlerinin beklenen şekilde performans göstermesini sağlamak için genellikle uzaktan izleme ve yönetim yazılımı ve cihazlarını tercih eder.

800x600-ege-solutions.png

800x600-integrated-infra.png

Entegre Altyapı

Bu ekipman, kullanıcıların mevcut herhangi bir alanda bir veri merkezi oluşturmasını sağlar. Örneğin, okullar edge tesislerine veya kampüse modüler üniteler yerleştirebilir. Koridora bile yerleştirilebilir.

Entegre altyapı önceden doğrulanır ve birkaç gün içinde yerleştirmeye hazır hale gelir; dolayısıyla, çözüm tasarlamaya veya bileşenleri entegre etmeye gerek yoktur. Kompakt bir tasarıma ve entegre yangın söndürme sistemlerine sahip olan bu cihazlar, çok çeşitli alanlar için ideal ve güvenli olmalarını sağlayan hepsi bir arada güvenli ünitelerdir.

800x600-micro-data-center.png

Mikro Veri Merkezleri

Mikro veri merkezleri, küçük fiziksel taban alanı ile güçlü bir bilişim kapasitesi sunar. Örneğin, bir sağlık tesisi veya hastane, tele sağlık uygulamalarına güç vermek için bir mikro veri merkezi yerleştirebilir.

Bu hepsi bir arada çözümler güç, soğutma, izleme ve kabinleri birleştirir ve bina içine veya dışına yerleştirilebilir ve hatta tek bir bina olarak kullanılabilir.

800x600-prefab-modular-data-center.png

Prefabrik Modüler Veri Merkezleri

BT, daha fazla bilgi işlem veya esneklik gerektiğinde, tesise kolayca monte edilebilen prefabrik modüler bir veri merkezi yerleştirebilir. Güçlü bilgi işlem ile bu veri merkezleri, iş açısından kritik olan her türlü süreci mümkün kılmak için kullanılabilir. Buna örnek olarak sınır, enerji ve su yönetimi için kullanılan kritik devlet altyapısına yönelik veri merkezleri verilebilir.

Bu çözümler önceden tasarlanmış, monte edilmiş, entegre edilmiş ve test edilmiştir, yani düşük riskli ve uygulaması hızlıdır.

Edge Bilişim ile ilgili Diğer Hususlar

Edge altyapınızı tasarlamak ve geliştirmek için doğru yoldasınız. Uygulama ihtiyaçlarınızı ve tesis türlerini ve yerleştireceğiniz teknolojiyi anlıyorsunuz.

Teknoloji yerleştirmesini hızlandırmak için referans tasarımları kullanabilirsiniz. Altyapınızı seçmeden önce, edge tesis işleme verimliliği, sürdürülebilirlik, enerji tüketimi ve gizli işletme maliyetleri dahil olmak üzere göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli konular vardır. Haydi göz atalım.

Edge Altyapısının Tasarlanması

Bir edge uygulaması için altyapının tasarlanması göz korkutucu görünebilir. Bilgi işlem ihtiyaçları, fiziksel ortam, güç ve ısı yönetimi gereklilikleri, fiziksel güvenlik ve uzaktan izleme ve yönetim kabiliyetleri dikkate alınmalıdır. Ardından, teknolojiyi geleceğe hazır hale getirmek gibi karmaşık bir sorun da var. Edge standartları ve cihazları hızla değişiyor. Yanlış karar vermek, büyüme ve ölçeklenebilirlik için tasarım yapmazsanız, BT’ye beklenenden daha kısa sürede yeniden yatırım yapmanız gerekebileceği anlamına gelebilir.

Ayrıca, hazır bir BT ekibiniz yoksa araştırma ve satın alma kararlarını kendiniz yönlendirmeniz gerekebilir.

Neyse ki, satıcılar satın alma sürecini basitleştiriyor ve standartlaştırıyor. Belirli hedeflere ulaşmak için tavsiye edilen çözümleri sunan referans tasarımlar sunabilirler. Genellikle entegre soğutma, akıllı güç dağıtımı ve yedek güç kaynaklarına sahip kabinler sağlarlar. Diğer bileşenler, uygulama gerekliliklerine bağlı olarak farklılık gösterecektir. Ayrıca ek cihaz ve servislerle de özelleştirilebilirler.

Referans tasarımlar, çeşitli ortamlardaki yaygın zorlukların üstesinden gelmek için uzmanlar tarafından tasarlanmış hepsi bir arada bir çözüm sunar. Her tasarım, benzersiz iş ihtiyaçlarını karşılamak için bireysel ihtiyaçlara göre uyarlanabilir. Yerleştirmeyi kolaylaştırmak ve ürünlerin kullanım ömrü boyunca gönül rahatlığı sağlamak için kurulum ve bakım servisleri de mevcuttur.

Referans tasarımlar, bir BT iş ortağının yerleştirme süresini en aza indirebilmesi, kritik altyapıyı koruyabilmesi ve uzaktan BT izlemeye bağlanabilmesi için edge bilişime hızlı erişim sağlar.

Edge Verimliliği ve Sürdürülebilirliği

Dünya iklim değişikliğinin etkileriyle mücadele ederken, edge bilişim daha verimli ve sürdürülebilir süreçlere giden yolu gösterebilir. İşleme ile elde edilecek bazı kazanımlar olsa da, edge’in en büyük katkısı, endüstrinin süreçleri uygun ölçekte optimize etmesine yardımcı olan içgörüler sağlamak olacaktır.

Bulut bilişim, hyperscale bilişim ve optimize edilmiş güç ve ısı yönetimi sistemlerinin geliştirilmesi de dahil olmak üzere teknolojideki gelişmeler sayesinde çoğu insanın bildiğinden çok daha verimlidir.

2010’dan 2018’e kadar, veri merkezi bilişim talebi (bulut ve tesis içi) beklenen büyümenin beş katıydı. 2018 yılına kadar, tüm bilgi işlem örneklerinin %89’u bulut veri merkezleri tarafından barındırıldı. Data Center Knowledge’a göre, bu şiddetli büyümeye rağmen, dünya çapındaki veri merkezleri 2018’de yalnızca 205 terawatt-saat elektrik tüketti veya 2018’de dünya elektriğinin yalnızca %1’ini tüketti.

Ancak edge bu kazanımları daha ileri ve daha hızlı itebilir. Bu avantajları değerlendirin:

Edge Bilişim Verimliliği Artırır

 • Veriler kaynakta işlenir ve depolanır: Bu, verileri buluta transfer etme ihtiyacını ortadan kaldırarak işlemeyi daha verimli hale getirir ve enerji tüketimini azaltır.
 • Edge, BT altyapısını genişletmek veya değiştirmek için kullanılabilir: Kuruluşlar artık kendi bilişim ihtiyaçlarını tesis dışı bulut satıcılarıyla yapacakları sözleşmeyle temin etme ya da edge tesislerinde BT altyapısını yerleştirme seçeneklerine sahiptir. Sonuç olarak, esneklik kazanırlar ve iş yüklerini temel hedefleri ve gereklilikleri karşılayacak şekilde uyumlu hale getirebilirler.
 • Edge tesisleri uzaktan yönetilebilir: Güçlü uzaktan izleme ve yönetim kabiliyetleri, BT ekiplerinin cihazları yapılandırmasını, güncellemesini ve sorunlarını gidermesini sağlar. Sınır dışı yönetim kabiliyetleriyle, kurumsal ağlar kapalıyken bile bu işlevleri gerçekleştirebilirler.
 • Sıvı soğutma, edge operatörlerine daha fazla seçenek sunar: Edge bilişim, genellikle veri analizi ve ML gibi yüksek performanslı iş yüklerini mümkün kılar. Bu, sıcaklıkların geleneksel hava soğutmalı çözümlerin soğutma kabiliyetlerini aşmasına neden olarak gerekli kabin sayısını artırır. Sıvı soğutma, su kaynağı olmayan edge tesislerinde bile sıcaklıkları etkili bir şekilde koruyabilir.

Edge Bilişim Sürdürülebilirliği Artırıyor

 • Edge tesisleri, halihazırda mevcut olan donanımı kullanır: Hyperscale bilişim merkezleri, en gelişmiş teknolojiyi kullanma konusunda başarılıdır. Edge bilişim genellikle sunucular, akıllı telefonlar, üretim ekipmanı, masaüstü bilgisayarlar ve internet ağ geçitleri gibi operasyonel teknolojiler dahil olmak üzere genel teknolojiyi kullanır. Edge’i kullanmaya başlamak için ihtiyacınız olan bazı bileşenlere sahip olmanız muhtemeldir.
 • Edge uygulamaları güçlü içgörüler sağlar: IoT/edge uygulamaları su sızıntıları, optimize edilmemiş süreçler ve milyarlarca dolar tasarruf sağlayabilecek ve karbon emisyonlarını azaltabilecek diğer sorunlar. Örneğin, ABD Enerji Bakanlığı’na göre, ABD ticari binaları kullandıkları enerjinin %30’unu boşa harcıyor. Bu nedenle, IoT ve edge bilişim ile israfın azaltılması, daha yeşil bir gezegene katkıda bulunabilir.
 • Edge bilişim, akıllı sistemler sağlar: Edge bilişim, tedarik zinciri ve şebeke optimizasyonu veya enerji talebi yönetimi gibi büyük ölçekli uygulamalara olanak tanır ve kuruluşlara süreçleri düzene koymak ve yenilenebilir enerji kaynaklarından bile enerji tüketimini en aza indirmek için araçlar sağlayabilir. Bu önemlidir çünkü birçok kuruluş önümüzdeki yıllarda karbon nötr olmaya kendini adamıştır.
 • Amaca yönelik olarak üretilmiş altyapı güç ve soğutmayı optimize edebilir: Altyapı şirketleri, güç tüketimini azaltmak ve soğutma verimliliğini artırmak için entegre kabin çözümleri ve modüler veri merkezleri gibi hepsi bir arada sistemler geliştirmiştir. Bu, teknolojinizin ısı, nem ve diğer çevresel koşullardan korunmaya devam ederken daha az enerji harcadığı anlamına gelir.

Enerji Maliyetlerini Yönetme

Telekomünikasyon şirketleri 5G ağlarını yerleştirirken, daha küçük edge veri merkezlerinde milyonlarca sunucuyu kullanıma sunacaklar. Sonuç olarak, enerji verimliliğini belirli bir ölçekte ele almaları gerekir. STL Partners’ın araştırmasına göre, telekomünikasyon şirketlerinin enerji maliyetleri halihazırda işletme maliyetlerinin %5-7’sini oluşturuyor. Şimdi 5G bu maliyetleri artıracak.

STL’ye göre, telekomünikasyon şirketleri aşağıdaki en iyi uygulamaları uygulayarak enerji verimliliğini artırabilir:

 • Gelişmiş ağ teknolojisini uygulamak: Verimlilik için tasarlanmış ve çalıştırılan donanım ve yazılımları kullanmak.
 • Edge’i genişletmek: Bulut tabanlı BT’yi desteklemek için yeni edge veri merkezlerini uygulamak.
 • Altyapı yönetimini optimize etmek: Temel süreçleri ölçmek, izlemek, yönetmek, iyileştirmek ve otomatikleştirmek.
 • Yatırım süreçlerini geliştirmek: Maliyetlere ve yatırımlara bütüncül, yaşam döngüsü görünümü almak.
 • Başkalarıyla çalışmak: İş birliği yoluyla yenilikçi ticari modelleri ve standartları benimsemek.
 • Müşterileri güçlendirmek: Örnek olarak, lider olan telekomünikasyon şirketleri, müşterilerin karbon emisyonlarını azaltmak için 5G özellikli servisleri nasıl geliştirebileceklerini gösterebilir.
 • İyi yönetişim belirleme: Telekomünikasyon şirketleri, değişime yön vermek için kamu taahhütlerini, stratejik ortaklıkları, etkili politikaları, teşvikleri, iş gücü hedeflerini ve temel performans göstergelerini (KPI’lar) kullanabilir.

800x600-energy-cost.png

Kaynak: PWC

Her Zaman Açık Bilişim

Edge tesisleri genellikle yüksek çözünürlüklü içerik, veri yoğun analizler, sağlık ve üretim süreçleri gibi kritik hizmetlere güç verir. Ayrıca, şirket içi ve bulut özelliklerini genişleten çok ihtiyaç duyulan iş yükü işleme kabiliyeti sağlarlar.

Edge tesislerin kesintisiz çalışabilmesi kritik önem taşır. Ancak, veri merkezleri gibi edge tesisleri de siber saldırılar, BT ekipman arızaları, insan hatası veya KGK ekipmanı veya akü arızasının neden olduğu planlanmamış kesinti sürelerine karşı savunmasız olabilir.

Tüm bölgelerdeki edge veri tesisleri, bu nedenlerden dolayı 24 aylık bir süre boyunca ortalama 5,39 plansız kesinti yaşamıştır. Ponemon Institute’a göre bu kesintiler, ortalama 45,4 dakika sürdü.

Ekipmanların proaktif olarak izlenmemesi ve bakımının yapılmaması durumunda maliyet kısıtlamaları da kesintilere katkıda bulunabilir. Bununla birlikte, edge tesisleri hayati B2B ve B2C servislerine güç veriyorsa, servis maliyetleri tipik olarak potansiyel gelir kaybının bir kısmıdır.

Neyse ki BT, devre dışı bırakan bir kesinti olasılığını azaltmak için bir dizi en iyi uygulamayı kullanabilir. Bu adımlar sağdaki grafikte gösterilmiştir.

800x600-alwayson-computing-vidthumb-.png

Video: Veri Merkezi Kesinti Süresine Sıfır Tolerans Yaklaşımı Edinme

Edge Bilişimin Gizli Maliyetleri

Edge tesisleri yedek güce ihtiyaç duyar. Doğru KGK’ya yatırım yapmak, uygulamaların güvenilirliğini ve yüksek kullanılabilirliğini sağlamaya yardımcı olacaktır. KGK altyapısını yönetmenin göz önünde bulundurulması gereken bazı gizli maliyetler vardır:

 • KGK sistemlerinin yerleştirilmesi, kurulumu ve devreye alınması: Başlangıç maliyetlerine KGK ve akü satın alımları dahildir. Ancak iş ortakları KGK’yı yerleştirip yapılandırdığından ve aksesuarları devreye alıp test ettiğinden kurulum, işçilik maliyetlerini içerecektir.

  Kuruluma hazır yedek güç sistemleri satın almak, işçilik maliyetlerinin azaltılmasına yardımcı olabilir. Ek olarak, yazılım ve donanım desteği de dahil olmak üzere KGK ve güç dağıtım varlıkları için yaşam döngüsü desteği sunan bir tedarikçi ile ortaklık yapmak isteyebilirsiniz.

 • Akülerin ve ekipmanın imha edilmesi: Akü ömrü ve kapasitesi zamanla azalır. Bunları çıkarmanız, değiştirmeniz ve uygun şekilde imha etmeniz gerekecektir. Dikkate alınması gereken düzenleyici, yasal ve finansal sorunlar vardır. En küçük tekli KGK’nın bile imha edilmesinin maliyeti 100doların üzerinde olabilir.

  Seçenekler arasında uyumluluğu gösterebilen sertifikalı geri dönüşümcülerle ortaklık yapmak veya yeni bir KGK sağlayıcısının bu servisleri sunduğundan emin olmak vardır.

 • KGK’nızın doğru şekilde boyutlandırılamaması: Her bir KGK sisteminin gerçek kapasitesinin dikkatlice hesaplanması, operasyonların optimize edilmesinde anahtar öneme sahiptir. KGK’nın taşıyabileceği yükü onaylamak için güç faktörünü göz önünde bulundurun.

  Uygun boyutlandırma verimsizliklerin azaltılmasına yardımcı olur ve edge tesisinde istenmeyen gecikme sürelerinin yaşamamasını sağlar. Ayrıca aküye aktarırken kesintisiz, yüksek kaliteli AC gücü sağlayan gerçek bir çevrimiçi KGK, BT ekipmanlarının korunmasına yardımcı olacaktır.
 • Sürekli izleme ve yönetimin gerçekleştirilmesi: Proaktif izleme, değerli BT ekipmanlarını korumada bir zorunluluktur. Akıllı kontrol sistemleri proaktif uyarılar ve öngörüler sağlar, böylece BT, ortaya çıkan sorunları maliyetli aksaklıklara neden olmadan önce ele alabilir.

  Ağ iletişimleri, çevresel tesis izleme ve veri merkezi altyapı yönetimi için hazır olan bir KGK’ya yatırım yapmak, performansı artırmaya yardımcı olarak uzun vadeli tasarrufları mümkün kılacaktır.

 • Servis ve destek alma: Acil bir durum meydana geldiğinde, maliyetli kesinti sürelerini önlemek veya sınırlamak için hızlı müdahaleye ihtiyacınız olacaktır. Ancak, servis anlaşmaları gizli maliyetleri içerebilir. Hangi parçaların ve iş gücünün standart kabul edildiğini ve hangi yerinde acil durum destek maliyetlerinin olduğunu anlamak için sözleşmeleri inceleyin.

  365 gün 24 saat destek sağlayan bir iş ortağı, ihtiyaç duyduğunuz yerde ve zamanda teminat sağlayacaktır. İşçiliğin, seyahatin ve parçaların %100’ünü kapsayan bir servis anlaşması, edge varlıklarının ve yatırımlarının korunmasına yardımcı olacak ve bunların beklenen şekilde performans göstermesini sağlayacaktır.

Sektörler Genelinde Edge Bilişim

Çok sayıda uygulamasıyla, edge bilişim her kuruluşun ihtiyacını karşılayabilir. Bir kuruluş için Edge’in anlamı, sektör, iş modeli, hedefler, teknoloji gereklilikleri ve diğer değişkenlere göre açıkça farklılık gösterecektir.

Edge bilişimin eğitim, sağlık hizmetleri, devlet ve perakende gibi sektörleri nasıl etkilediğine bakalım.

edge-computing-accross-industries-ig.png

Eğitimde Edge Bilişim

Eğitim kurumları her zamankinden daha fazla teknoloji kullanıyor. Bu eğilim, öğrenciler için yaygın uzaktan öğrenmeyi mümkün kıldığından pandemi sırasında hız kazandı. Kolejler, üniversiteler ve araştırma merkezleri kendi veri merkezlerini işletse de K-12 okulları işletemez.

Edge bilişim, uzaktan ve mobil öğrenmenin yanı sıra VR/AR ve makerspace gibi yeni inovasyonları da destekler ve eğitimcilerin öğrenmeyi teşvik eden interaktif, kişisel deneyimler oluşturmasına olanak tanır.

Eğitim kurumları, BT altyapısını yerleştirerek kolaylıkla edge varlıklarını oluşturabilir veya genişletebilir. Referans tasarımlar, mümkün olduğunca hızlı ve sorunsuz bir şekilde çalışmaya başlamak için kritik donanımları yerleştirmede gerekli ekipmanların seçilmesine rehberlik edebilir. Küçük bir taban alanında kabiliyet kazanmak için ağ ve sunucu odalarını veya bağımsız, güvenli akıllı kabinleri kurabilirler. Veya BT ekipleri, geniş ölçekte e-öğrenmeyi desteklemek için kampüslere modüler veri merkezlerini hızla yerleştirebilir. Tüm bu çözümler güvenilir performans ve entegre güç ve soğutma sağlar. Ayrıca normalde BT için tasarlanmamış alanlara yerleştirilebilirler.

Eğitim sektörü sayfasında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

800x600-edge-education-.png

Video: Eğitimde BT Altyapısının Evrimi

Sağlık Sektöründe Edge Bilişim

Hastaneler, klinikler, doktor ağları, sigortacılar, devlet kurumları ve daha fazlası dahil olmak üzere sağlık kuruluşları hasta sonuçlarını desteklemeye odaklanmıştır. Bu kuruluşlar, hastaların refahını artırıp yeniden kabulleri azaltırken maliyetleri düşürerek daha iyi bir hizmet sunmak istemektedir.

Aynı zamanda, teknoloji bakım sunumunda devrim yaratıyor. Sağlık kuruluşları, hasta bakımını ve uyumluluğu iyileştirmek için tele sağlık uygulamalarını, giyilebilir cihazları, sensör etiketli ilaçları ve diğer araçları uygularken, aynı zamanda bireyleri sağlık yolculuklarına daha eksiksiz bir şekilde dahil ediyor. Ancak bu kritik servisler, vaatlerini yerine getirmek için sürekli bağlantıya ve yüksek çalışma süresine muhtaçtır.

Edge bilişim ve IoT bu yeni uygulamaları güçlendirir ve gerekli performansı sağlar. Edge ayrıca verilerin yerel olarak depolanmasını ve işlenmesini sağlayarak ABD’deki Sağlık Sigortası Taşınabilirlik ve Sorumluluk Yasası’na (HIPAA) ve denizaşırı ülkelerdeki benzer düzenlemelere uyumluluğu kolaylaştırır. Buna ek olarak, edge analizleri, sağlayıcıların kaynakları ve yatırımları yeni trendlerle uyumlu hale getirmesine yardımcı olan popülasyon verileri oluşturabilir.

Sağlık kuruluşları sunucu ve ağ odalarını veya modüler veri merkezlerini ihtiyaç anında verimli bir şekilde yerleştirmek için referans tasarımları kullanabilir. Ayrıca hastane koridorları gibi geleneksel olmayan alanlara güvenli, bağımsız üniteler yerleştirerek akıllı kabinler kullanabilirler.

Sağlık sektörü sayfasında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

800x600-edge-healthcare-vid-thumb-.png

Video: Sağlık Hizmetlerinde BT Altyapısının Evrimi

Hükûmette Edge Bilişim

Devlet kurumları BT altyapılarını modernize etmek ve servis vermek istemektedir. Pandemi sırasında kurumsal ağları zorlayan servisler için benzersiz taleple karşılaştılar. Aynı zamanda, birçok BT ve işletme personeli uzaktan çalışıyordu ve tesis içi uygulama ve sistemlere güvenli uzaktan erişime ihtiyaç duyuyordu.

Devlet kurumları, diğer birçok işletmeden daha katı gerekliliklerle karşı karşıyadır ve karmaşık satın alma süreçlerinde ilerlemek zorundadır. Ülkenin kritik altyapısının bir parçası olan sürekli çalışma süresi, gizli operasyonlar nedeniyle sistem ve veri güvenliği gibi bir gerekliliktir. Devlet bütçeleri sık sık değişmektedir. Bir yıl mevcut olanlar bir sonraki yıl ortadan kaldırılabilir. Sonuç olarak, kurumların karmaşık bütçeleme süreçlerinde ilerlerken ihtiyaç duydukları çözümleri elde etmek için hızlı bir şekilde hareket etmeleri gerekir.


Edge bilişim, kamu çalışanlarının ihtiyaç duydukları sistemlere erişmelerine yardımcı olabilir. BT çalışanları, edge tesislerinde yüksek çalışma süresi sağlamak için uzaktan izleme ve yönetimden faydalanabilir.

Satıcılar, kamu sektörüne uyumlu, federal hükümet düzenlemelerini karşılayan ve kurumların ABD Veri Merkezi Optimizasyon Girişimi (DCOI) ve modernizasyon hedeflerine ulaşmasına yardımcı olan edge çözümleri sağlayabilir.

Hükûmet sektörü sayfasında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Perakendede Edge Bilişim