The page you're viewing is for Polish (EMEA) region.

Współpraca z przedstawicielem Vertiv umożliwia dostosowanie złożonych projektów do indywidualnych potrzeb. Jeśli reprezentujesz organizację, która poszukuje wskazówek technicznych dotyczących dużego projektu, Vertiv zapewni Ci potrzebne wsparcie.

Dowiedz się więcej

Wielu klientów współpracuje z resellerem i/lub partnerem Vertiv, a następnie kupuje produkty Vertiv dla własnych zastosowań IT. Partnerzy są gruntownie przeszkoleni, posiadają odpowiednie doświadczenie oraz są dobrze przygotowani do konfigurowania, oferowania i wspierania rozwiązań oraz infrastruktury IT, przy użyciu produktów Vertiv.

Znajdź resellera

Już wiesz, czego potrzebujesz? Potrzebujesz wygodnych zakupów online i dogodnych warunków transportowych? Niektóre kategorie produktów Vertiv można zakupić za pośrednictwem resellera internetowego.


Znajdź resellera

Potrzebujesz pomocy w wyborze produktu? Porozmawiaj z wykwalifikowanym specjalistą Vertiv, który pomoże Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie.Skontaktuj się z ekspertem Vertiv

The page you're viewing is for Polish (EMEA) region.

Lektura obowiązkowa: dlaczego zrównoważone sieci 5G to problem liczący 150 lat

Już ponad półtora wieku temu stwierdzono, że efektywność energetyczna, choć bardzo ważna, to nie to samo co zrównoważony rozwój. Ta prawda dotyczy współczesnych sieci 5G, w których, jak pokazują nowe badania, osiągnięcie prawdziwego zrównoważonego rozwoju będzie wymagać bardziej kompleksowego podejścia.

Mogłoby się wydawać, że dopiero ostatnich 30 latach zaczęto zadawać trudne pytania dotyczące zrównoważonego wykorzystania węgla.

Jednak już ponad 150 lat temu, pod koniec rewolucji przemysłowej, angielski ekonomista William Stanley Jevons poruszył tę kwestię. „To nieporozumienie uważać, że ekonomiczne wykorzystanie paliwa jest równoważne mniejszemu zużyciu. To stwierdzenie mija się całkowicie z prawdą.”

Jevons, w swojej książce zatytułowanej „The Coal Question” z 1865 r., zauważył, że innowacje w dziedzinie wydajności silników parowych mogą prowadzić do większego, a nie mniejszego wykorzystania węgla. Jak na ironię, biorąc pod uwagę dzisiejsze obawy dotyczące emisji węgla, Jevonsa martwił bardziej fakt, że w Wielkiej Brytanii zabraknie węgle, niż szkody środowiskowe, jakie ten może wyrządzić.

Jednak Jevons sformułował twierdzenia, które przetrwały stulecia. Jego teoria jest złożona — i trochę kontrowersyjna — ale można ją w skrócie ująć następująco: im bardziej wydajny jest proces lub system, tym bardziej prawdopodobne jest, że będziemy z niego korzystać, co spowoduje wzrost ogólnej konsumpcji. Teoria stała się znana jako paradoks Jevonsa.

Współczesny paradoks Jevonsa: Efektywność energetyczna 5G a jej zrównoważony rozwój

Idee Jevonsa, powstałe w trakcie rewolucji przemysłową, są nadal aktualne w dobie rewolucji cyfrowej. Wdrożenie sieci 5G zostało uznane za najbardziej transformacyjną zmianę w komunikacji cyfrowej, która dokonała się w ramach jednego pokolenia. Możliwości jakie oferuje 5G w zakresie ograniczania latencji i zwiększenia przepustowości były już omawiane wiele razy, więc nie trzeba ich tu powtarzać.

Jednak równolegle z wprowadzeniem technologii 5G i innych innowacji cyfrowych, jesteśmy świadkami coraz większej koncentracji na zagadnieniach zrównoważonego rozwoju i ich wpływu na środowisko. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska definiuje zrównoważony rozwój jako: „Dążenie do zrównoważonego rozwoju to tworzenie i utrzymywanie warunków, w których ludzie i przyroda mogą istnieć w produktywnej harmonii, aby wspierać obecne i przyszłe pokolenia”.

Dobra wiadomość jest taka, że technologia 5G jest powszechnie uznawana za bardziej energooszczędną niż 3G lub 4G w kategoriach energii wymaganej do przesyłania danych. Według nowych badań przeprowadzonych przez STL Partners we współpracy z firmą Vertiv, sieci 5G mogą być nawet o 90% bardziej wydajne w przeliczeniu na jednostkę ruchu niż ich poprzednicy 4G.

Jednak, jak słusznie zaznaczył Jevons, wydajność to nie wszystko. Pomimo poprawy efektywności energetycznej oferowanej przez 5G, prawdopodobne jest, że ogólne zużycie energii w sieciach komórkowych wzrośnie, w miarę wdrażania kolejnych sieci 5G, w porównaniu z poprzednimi generacjami. Sieci 5G będą bardziej wydajne niż sieci 4G, ale będą również bardziej rozpowszechnione i będzie przepływać przez nie większa ilość danych. Szacunki różnią się, ale opracowane przez Vertiv modele podpowiadają, że 5G prawdopodobnie zwiększy całkowity pobór mocy sieci o 150-170 procent do 2026 roku. Największy wzrost będziemy obserwować w obiektach makro i telekomunikacyjnych centrach danych.

Efektywność energetyczna ma kluczowe znaczenie, ale jak opisuje niedawno opublikowany raport STL pt. „Dlaczego zarządzanie energią ma kluczowe znaczenie dla sukcesu 5G”, aby sprostać wyzwaniom związanym ze zużyciem energii i emisją dwutlenku węgla przez 5G, wszyscy uczestnicy, od operatorów po konsumentów, muszą myśleć bardziej holistycznie o zużyciu energii i zrównoważonym rozwoju.

W praktyce sprowadza się to do dwóch kluczowych koncepcji:

  • Upewnienia się, że technologia 5G została wdrożona w możliwie najbardziej wydajny sposób z wykorzystaniem energii odnawialnej (dotyczy to wykorzystania nie tylko wysoce energooszczędnych sieci, ale także powiązanych urządzeń zasilających i chłodzących)
  • Upewnienia się, że korzyści zrównoważonego rozwoju zapewniane przez 5G zostały szeroko przyjęte w całym społeczeństwie i wdrożone w przedsiębiorstwach. Na przykład, zastąpiły wysokoemisyjne procesy analogowe

Zrównoważone podejście do 5G

Analizując pierwsze zagadnienie, STL i Vertiv zidentyfikowały kilka najlepszych praktyk, które powinny pomóc operatorom kontrolować zużycie energii i emisję dwutlenku węgla podczas wdrażania sieci 5G. „Operatorzy telekomunikacyjni, którzy znacząco redukują energię i koszty, robią to, oceniając całe ekosystemy istniejące wokół ich operacji sieciowych – ludzi, cele, infrastrukturę i partnerów” – mówi Scott Armul, Wiceprezes ds. Zasilania DC i Instalacji Zewnętrznych w Vertiv.

Po dołożeniu wszelkich starań zapewniających wdrożenie technologii 5G przy użyciu powyższych efektywnych metod, operatorzy powinni zwrócić uwagę na drugie zagadnienie: Upewnić się, że korzyści zrównoważonego rozwoju zapewniane przez 5G zostały szeroko przyjęte w całym społeczeństwie i wdrożone w przedsiębiorstwach.
W raporcie zidentyfikowano kilka branż, w których istnieje możliwość znaczącej poprawy zrównoważonego rozwoju i produktywności dzięki usługom 5G.

Na przykład, sektor produkcyjny, wykorzystując 5G do zaawansowanej konserwacji predykcyjnej i automatyzacji, może osiągnąć do 2030 roku korzyści w wysokości 730 miliardów USD.

Jednak firmy telekomunikacyjne muszą zmierzyć się z kolejnym wyzwaniem. Mało prawdopodobne jest, że wystarczy wdrożyć sieci 5G w sposób zrównoważony i mieć nadzieję, że klienci będą postrzegać operatorów jako ekspertów w dziedzinie zarządzania energią. Według raportu STL zaledwie 37% ankietowanych stwierdziło, że uważa operatorów za wiarygodnych partnerów w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla, ale 56% stwierdziło, że w przyszłości firmy telekomunikacyjne mogą być takimi partnerami.

Operatorzy telekomunikacyjni muszą dowieść, że również sami wykorzystują 5G do opracowywania nowych zrównoważonych procesów cyfrowych w ramach własnej infrastruktury. „Aby być wiarygodnym, świadomym partnerem dla swoich klientów, operatorzy muszą dawać przykład. Strategia energetyczna to świetne miejsce, aby zacząć”, powiedział Phil Laidler, dyrektor w STL Partners.

Minęło 150 lat od sformułowania tez Williama Jevonsa, ale społeczeństwo wciąż ma problemy z opracowaniem odpowiednich modeli efektywności energetycznej, zrównoważonego rozwoju i wykorzystania węgla. Jednak duże zmiany wymagają czasu. Mamy nadzieję, że w roku 2170 r., kiedy społeczeństwo będzie jeszcze bardziej zależne od sieci 50G, które mogą powstać do tego czasu, prawdziwy zrównoważony rozwój nie będzie jedynie ideą, a stanie się podstawowym wymogiem.

Więcej informacji na temat, jak firmy telekomunikacyjne mogą skłaniać klientów do korzystania z technologii 5G w zrównoważony sposób oraz strategii poprawy wydajności w sieciach 5G, znajdziesz w w raporcie STL Partners 5G, który można pobrać ze strony Vertiv.com.

Aby dowiedzieć się więcej na temat oferty energooszczędnych rozwiązań Vertiv dla sieci 5G, odwiedź stronę Vertiv.com/5G-EMEA

Powiązane artykuły

PARTNERZY
Charakterystyka ogólna
Logowanie dla Partnerów

Język i lokalizacja