PSI5-1500RT120N
Find My Liebert® PSI5 UPS Get Brochure
Login to Save for Later
Key Benefits
  • 750VA – 5000VA, Tower, Rackmount and Rack/Tower optimized form factors
  • Pure sinewave output on battery
  • User-replaceable, hot-swappable batteries
  • Intellislot™ network management card options
  • Programmable outlets
  • Free Power Assist™, Power Insight™ software
Benefits
  • 750VA – 5000VA
    Wide range of capacities allow you to select the power and runtime that best meet your needs.
  • Optimized form factors
  • Automatic Voltage Regulation (AVR)
  • Pure sinewave output
  • High output power factor
    0.9 Power Factor provides more actual power to the load increasing power density.
  • Energy Star 2.0 Certified
  • Gravity sensing LCD display
  • Programmable outlet groups
  • Advanced battery charging including temperature compensation
  • Scalable runtime
  • Input circuit breaker
    Re-settable breaker protects against equipment damage from a short circuit or overload.
  • Network grade surge protection
  • Emergency Power Off (EPO)
    Remote UPS shutoff in the event of a fire or other onsite emergency
  • USB management port
    USB port supports monitoring and management of the UPS.
  • Optional management and communication cards
  • Free management software
  • Equipment Protection Plan (EPP)
  • Trade-In Program
Features
Do not Display
The flexible design of the Liebert® PSI5 allows the UPS to be tower (MT models), 1U rack mountable (1U models), or to be configured as a self-standing tower or to be rack-mounted within a 2U space (RT models). It is available from 750VA to 5000VA with both 120V or 208V models. The Liebert® PSI5 UPS features an innovative advanced line-interactive design incorporating buck/boost Automatic Voltage Regulation (AVR) technology. This protects against utility voltage fluctuation by raising and lowering utility power to the level needed by the connected equipment. It also allows the UPS to prolong battery life by maximizing its time on utility power before going to battery. Models with a capacity of 1500VA and below are not for sale in Vermont, Colorado, Washington.
PSI5-1500RT120N
Product Overview
Power Rating
1500VA / 1350W
Input Voltage Range
Nominal: 120VAC / Range: 75-146VAC
Output Voltage Range
120VAC (100/110/115/125VAC user-configurable)
Efficiency
Up to 96% (Normal Mode)
Wiring
Input: 5-15P; Output: 6 x 5-15R
Weight
42.8 lb
Weight
19.4 kg
Height
3.5 in
Height
88 mm
Width
17.2 in
Depth
20.1 in
Depth
511 mm