GXT5LI-6000GVRT3UXLN
Get Brochure Get Manual
Login to Save for Later
Key Benefits
  • Optimized Form Factors: 5kVA – 10kVA Rack/Tower optimized form factors
  • Long-lasting Battery: Lithium-Ion battery with an 8 to 10-Year design life
  • Cost Efficient: 50% lower Total Cost of Ownership (TCO)
  • Network Integration: Intellislot™ with pre-installed network card
  • Free Software: Power Assist™, Power Insight™ software included
Best Suited For:
  • Banking
  • Financial and Insurance
  • Education
  • Government
  • Healthcare
  • Manufacturing
  • Retail and Wholesale
Warranty: Standard 5-year warranty including both electronics and batteries.
Benefits
  • 5kVA – 10kVA
    Wide range of capacities allow you to select the power and runtime that best meet your needs.
  • Optimized form factors
  • Online double conversion topology
  • Pure sinewave output
  • High output power factor
    Unity power factor provides more actual power to the load increasing power density.
  • Color gravity-sensing LCD display
  • Internal bypass
  • External bypass
  • Sustainable
  • Safe and reliable
  • Battery Management System (BMS)
  • User-replaceable, hot-swappable batteries
  • Scalable runtime
  • Individual programmable outlets
  • Energy Star 2.0 Certified
  • Generator friendly design
    Integrates seamlessly into site power infrastructure
  • Input circuit breaker
    Re-settable breaker protects against equipment damage from a short circuit or overload.
  • Network grade surge protection
  • Emergency Power Off (EPO)
    Remote UPS shutoff in the event of a fire or other onsite emergency.
  • Communication ports
    USB and Serial ports support monitoring and management of the UPS.
  • Optional management and communication cards
  • Free management software
  • 5-year warranty
    Complete coverage on UPS including batteries.
  • Equipment Protection Plan (EPP)
  • Trade-In program
Features
Do not Display
GXT5LI-6000GVRT3UXLN
Product Overview
Power Rating
6000 VA / 6000 W
Input Voltage Range
200V-240V
Output Voltage Range
230VAC (Default); 200-240VAC (User-Configurable); ±1%
Wiring
Hardwired (L1-L2/N-G)
Weight
99 lbs
Weight
45 kgs
Height
5.25 in
Height
133 mm
Width
16.9 in
Width
430 mm
Depth
35 in
Depth
890 mm
Interfaces/Ports
Agency Approvals
Operational Conditions
Operating Temperature
32°F to 104°F (0°C to 40°C) (10% Derating at 50°C)