The page you're viewing is for Turkish (EMEA) region.

Bir Vertiv üreticisinin temsilcisiyle çalışmak, karmaşık tasarımların benzersiz ihtiyaçlarınıza göre yapılandırılmasını sağlar. Büyük bir projede teknik rehberlik isteyen bir kuruluşsanız, Vertiv ihtiyacınız olan desteği sağlayabilir.

Daha Fazla Bilgi

Birçok müşteri, BT uygulamaları için Vertiv ürünlerini satın almak üzere bir Vertiv bayi iş ortağıyla birlikte çalışır. İş ortakları kapsamlı eğitim ve deneyime sahiptir ve Vertiv ürünleriyle tüm IT ve altyapı çözümlerini belirlemek, satmak ve desteklemek için benzersiz bir konuma sahiptir.

Bir Bayi Bulun

Neye ihtiyacınız olduğunu zaten biliyor musunuz? Online satın alma ve gönderim kolaylığı mı istiyorsunuz? Belirli kategorilerden Vertiv ürünleri online bir bayi aracılığıyla satın alınabilir.


Online Bayi Bulun

Ürün seçiminde yardıma mı ihtiyacınız var? Sizin için doğru olan çözüme ulaşmanıza yardımcı olacak son derece kalifiye bir Vertiv Uzmanı ile konuşun.Bir Vertiv Uzmanı ile İletişime Geçin

The page you're viewing is for Turkish (EMEA) region.

Vertiv Kritik
Tesis Servisleri Rehberi

Veri Merkezi Servisleri
Nelerdir?

İster şirketler, endüstri kuruluşları, colocation veya yönetilen servis sağlayıcıları tarafından, ister telekomünikasyon firmaları tarafından istihdam ediliyor olsun, veri merkezi operatörleri ve tesis yöneticileri, tipik olarak büyüyen bir bilişim ayak izini yönetir. Bu BT liderleri büyümeyi mümkün kılmayı, bilişim ve depolama kaynaklarının sürekli kullanılabilirliğini sürdürmeyi ve harici servis sağlayıcıların başarıya ulaşmalarına yardımcı olabilecek tüm hedeflerin ana operasyonlarını optimize etmeyi amaçlamaktadır.

ceros-placeholder2.png

Kaynak: Statista veri merkezi harcama makalesi ve tablosu; JLL Veri Merkezi raporu.

Veri merkezi ve tesis liderleri, dış servislerin kullanımı söz konusu olduğunda bir dizi seçeneğe sahiptir. Yönetilen ve colocation servislerini kullanarak her şeyi dış kaynaklardan temin edebilirler, böylece BT yönetimi yerine iş büyümesine odaklanabilirler. Veya bu BT liderleri, veri merkezlerini bir yetkinlik olarak çalıştırarak her şeyi tedarik edebilir. Bu, geniş ölçekli tesisleri ve global ağları yönetmek için veri merkezi operasyonlarının her yönünü mükemmelleştiren hyperscale veri merkezi operatörlerinin alanıdır. Ya da son olarak, BT liderleri kendi BT ayak izlerini planlamak, oluşturmak, yürütmek, optimize etmek ve büyütmek için kendi şirket içi ekiplerinden ve bir grup güvenilir harici iş ortağı ve satıcıdan faydalanabilir. Bu şekilde, veri merkezi ekipleri stratejik yönetime odaklanabilir ve önemli operasyonel görevleri iş ortaklarına bırakabilir.

Çoğu kurumsal ve küçük ila orta ölçekli colocation kuruluşları, BT ağ ihtiyaçlarını karşılamak için muhtemelen en son yaklaşımı seçecektir. Bu senaryoda, bir BT ekibi kurumsal ağın bir kısmını veya tamamını yönetirken, hedeflenen uzmanlık ve erişimlerini genişleten ve veri merkezleri için yüksek kullanılabilirlik ve performans sağlayan servisler sağlamak için dış kaynaklardan yararlanır. Örneğin, bu BT ekibi yeni bir tesis planlamak ve işletmeye almak, sürekli önleyici bakım servisleri sağlamak, eskiyen ekipmanları yükseltmek ve yenisiyle değiştirmek ve sürekli izleme, onarım ve sorun giderme servisleri almak için iş ortaklarıyla birlikte çalışabilir.

ceros-placeholder2.png

Neden Servis Planı Yapmalısınız?

Cevap basittir: Kuruluşunuz hızla bir dijital işletme haline geliyor ve teknoloji artık neredeyse yaptığınız her şeyin altında kalıyor. Aşağıdaki hedeflerden birine veya birkaçına ulaşmaya çalışıyorsunuz:

plan-for-services-infographic.png

Kaynak: AI Multiple ve ZDNet

Önce dijitale geçin: Uzaktan ve yerinde iş gücü sağlamak, müşterilerle etkileşim kurmak, dijital ürün ve servislerin geliştirilmesine güç vermek ve rutin eylemleri otomatikleştirmek için yüksek performanslı bilişim kabiliyetlerine güveniyorsunuz. Bu dijitalleşme çabalarını hızlandırmak için her zamankinden daha fazla bulut servisi benimsiyorsunuz. Dağıtık ağınızı genişlettikçe, ekipman sipariş etme veya kurma ya da tesisler arasında genişleme için plan yapma yaklaşımınızı standartlaştırmak isteyebilirsiniz.

Verilerden yararlanın: Organizasyonunuz otomasyon, analiz ve diğer amaçlar için yatırım yapmak istediğiniz yapılandırılmamış ve yapılandırılmış verilerden oluşan zengin bir portföye sahip. Sonuç olarak, veri merkezlerindeki ekipmanları yoğunlaştırıyor ve bilgi işlem ekipmanlarını daha önce hiç olmadığı yerlere yerleştiriyorsunuz. Bu, doğru gücün ayarlanmasının ve başlangıçtan itibaren soğutmanın her zamankinden daha önemli olduğu anlamına gelir. Daha fazla ekipman eklediğinizde, güç ve ısı yönetimi yaklaşımınızın yeni gereksinimleri karşılayacak şekilde ölçeklenebilmesini sağlamak için iş ortaklarıyla yeniden bağlantı kuracaksınız.

Kullanılabilirliği koruyun: İşletmenizin beklendiği gibi çalışmaya devam etmesini sağlamak için hem veri merkezi hem de edge tesis kaynaklarında sürekli bağlanabilirliğe ve kullanılabilirliğe ihtiyacınız vardır. Kurumsal ağ sorunları ekiplerinizin verimliliğine zarar verebilir, müşteri deneyimine olumsuz etki edebilir ve gelir kaybına neden olabilir. Sonuç olarak, ağınızı çalışır halde tutmak için ekipman durumunuzu her zaman izlemek ve hem koruyucu hem de önleyici bakım yapmak istersiniz.

Güç ve soğutma verimliliğini artırın: Hypercale’ciler, güç ve soğutmayı optimize etmede çok hassas hale gelmiştir. Kurumsal ve edge tesis yöneticileri, maliyetleri azaltmak ve yetersiz soğutmayı veya aşırı soğutmayı önlemek için optimizasyon konusunda yardıma ihtiyaç duyabilir. Ancak, 5G fırsatlarından yararlanmak herkes için daha fazla ağ yoğunluğuna yol açacak ve enerji taleplerini görülen talepten 3,5 kat daha fazla artıracaktır. Bu da pek çok kişinin daha verimli ve sürdürülebilir ürünler elde etmek ve uygulamak için sağlayıcılardan yardım alacağı anlamına gelir. Örnek olarak, telekomünikasyon firmaları uzak konumlara hizmet sağlamak için yenilenebilir enerji kullanıyor ve enerji yönetimine yaklaşımlarında geleceğe yönelik değişiklikler yapmaya başlıyor.

800x600-Power-Cooling-Issues-Graph.png

Kaynak: Uptime Institute Raporu 2021

Büyüyen bir ayak izini yönetin: Bu eğilimlerin bir sonucu olarak, veri merkezi ayak iziniz büyümektedir. Bir veya birden fazla bölgede bulunan tesis içi ağları, colocation veri merkezlerini ve edge tesislerini kapsayabilir. Hızlı büyümeye uyum sağlamak yeni alan kiralıyor, inşa ediyor, donatıyor ve proje tabanlı desteğe ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Ya da potansiyel olarak, ihtiyaç duyduğunuz her yerde edge tesislerine karşı duruyor olabilirsiniz ve bu tesislere seyahat etmek mümkün veya istenilir olmayabilir. İhtiyaç duyduğunuz yerde ve zamanda 7/24 destek sağlayabilecek, işlerinizi canlı tutmak için sistemleri proaktif olarak yükseltip yenisiyle değiştirebilecek güvenilir bir iş ortağıyla çalışmak istiyorsunuz.

Servis İş Ortağınızda Bulunması Gereken Temel Nitelikler

Her zamankinden daha fazla kritik iş yükü çalıştırdığınızdan, doğru uzmanlık ve servis karışımını sağlayan bir servis iş ortağıyla çalışmanız gerekir. İş ortağınız, tesislerinizi güvenli bir şekilde çalışır durumda tutma konusunda sağ kolunuz olacaktır. Bu şirket, tesislerinize bir veya daha fazla bölgede veya hatta dünya çapında servis sunabilmek için hızlı yanıt verebilir ve 7/24 ulaşılabilir olmalıdır. Veri merkezi ekiplerinin hangi kabiliyetlerle ilgilendiğine daha yakından bakalım.

800x600-broad-ranging.png

Geniş kapsamlı uzmanlık: Veri merkezleri, kurumsal veri merkezlerinden yönetilen servislere, colocation’a ve bulut veri merkezlerine kadar inanılmaz derecede çeşitli olabilir. Ağ veya sunucu odaları ya da modüler veya mini veri merkezleri gibi edge tesisleri bile kritik bilgi işlem kaynakları olarak kabul edilir. Bunların çoğu, hazır güç kaynaklarının yakınındaki kurak bölgede bulunurken, diğerleri okyanus kıyısında veya hatta bir petrol platformuna kurulu bilgi işlem kaynakları örneğinde olduğu gibi su üzerinde olabilir.

Büyük olasılıkla, tüm veri merkezlerinize hizmet verebilecek, önemli fırsatlardan yararlanmanıza ve zorlukları tahmin edip çözmenize yardımcı olacak doğru uzmanlığı ve servisleri sunan bir iş ortağıyla çalışmak istersiniz. Bir servis sağlayıcı boş alan oluşturmanıza, ekipmanları düzenli olarak test edip bakımını yapmanıza ve performansı optimize etmenize yardımcı olabilir. Bunu yaparak riski ve işletme maliyetlerini azaltırsınız.

7-reasons-infographic.png

Güvenilirlik ve güvenliğe bağlılık: Pandemi, veri merkezi ekibinin güvenilirliği ve servis sürekliliği üzerine daha parlak bir ışık tutmuştur. Birçok kurumsal ekip, veri merkezlerini yönetmek için çoğunlukla uzak bir modele yönelmiş ve diğer servislerin sağlanmasına yardımcı olması için iş ortaklarına güvenmiştir. Orijinal ekipman üreticileri (OEM’ler) gibi temel servis sağlayıcılar, tesislere erişebildi, ekipman kurulumu ve servisi yapabildi ve kurumsal ekipler bu alanlara erişemediğinde diğer temel servisleri sunabildi.

Aynı zamanda OEM’ler veri merkezi personeli için daha iyi bir kullanıcı deneyimi (UX) ile ekipman tasarlamaktadır. Bu, hızlı ve kolay bir şekilde servis verilebilen ekipman geliştirmek, servis yapılmasını gerektirebilecek bileşenlere kolay erişim sağlamak ve nihai olarak ortalama onarım süresini (MTTR) azaltmak anlamına gelir. Ayrıca, hem personel hem de iş ortakları yüksek gerilimli ekipman üzerinde veya yakınında çalıştığından, OEM’ler ve veri merkezi ekipleri işçi güvenliğini göz önünde bulundurmalıdır.

Dünyanın en büyük veri merkezlerinden bazıları 100 megawatt’tan (MW) fazla enerjiye ihtiyaç duyar ve yüksek gerilimli, üç faz güç alır ve dağıtır. Yüksek gerilimli devrelerden düşük gerilimli kontrol devrelerini ayıran OEM ekipmanları, işçi yaralanması riskini azaltır. Bu özellikle ekip üyeleri doğru derecelendirilmiş kişisel koruyucu ekipman (KKE) ve aleve dayanıklı giysiler giyme konusunda isteksiz olduklarında önemlidir.

800x600-show-finger-face.png

Servis sağlayıcılar, her bir olay için olağanüstü bir ortalama onarım süresi (MTTR) sağlamak üzere %90 veya daha fazla zamanında parça teslimat geçmişine sahip olmalıdır.

Hızlı yanıt süresi: Bazen, kesinti süresine yol açan plansız olayları önlemek için elinizden gelen çabayı göstermenize rağmen en kötüsü gerçekleşir. Günümüzde zaman, hayati öneme sahiptir. Veri merkezi kesintileri, on binlerce avrodan €100 milyon avroya veya daha fazlasına kadar mal olabilir. Veri merkezinizi tekrar çevrimiçi hale getirmek için hızlı bir uzman desteğine ihtiyacınız var. Bu noktada, servis sağlayıcınızın saatlik ücreti aklınıza gelmeyecek!

Bu ana hazırlanmak için en iyi zaman, daha gerçekleşmeden öncesidir. Bir servis iş ortağını incelerken ve seçerken dikkate almanız gereken bazı temel değişkenler vardır. Bu faktörler arasında, sağlayıcının tesislerinize yakınlığı ve yanıt verme süresi yer alır. Sağlayıcınız ayrıca, orijinal, asla yenilenmemiş parçalardan oluşan büyük ve yerinde bir envanter tutma taahhüdünü ve rutin aygıt yazılımı yükseltmelerini gerçekleştirme yeteneğini de göstermelidir. Ayrıca, servis sağlayıcınızın personelinin düzenli eğitim ve öğretim aldığından ve sağlayıcı şirketin olağanüstü bir güvenlik politikası ve geçmişine sahip olduğundan emin olmak istersiniz.

Hem yerel hem de global kapsam: Servis yaklaşımınızı, ekipmanlarınızı ve iş ortaklarınızı veri merkeziniz ve diğer kritik öneme sahip tesisler genelinde standartlaştırmak uzun vadeli fayda sağlayacaktır. Hayati önem taşıyan ekipman ve operasyonları korumanızı mümkün kılacak yerleştirme ve bakımın istikrarlı olmasını sağlayacaksınız. Ayrıca riski azaltabilecek, güvenilirliği artırabilecek, maliyet ve zaman verimliliğini en üst düzeye çıkarabilecek ve gelecekteki servis ve ekipman ihtiyaçlarını tahmin edebileceksiniz.

Örnek olarak, çeşitli sağlık ve esenlik şirketleri temiz oda operasyonlarına sahip 39 tesise servis hizmeti sunmak için standartlaştırılmış bir termal önleyici bakım programı oluşturdu. Bu temiz odalar, farmasötik bileşim işlemleri için kullanılır; hava ve sıcaklığın doğruluğunu korumak için bunların sıkı bir şekilde kontrol edilmesini gerektirir. Şirket, yaklaşımını standartlaştırarak, ekipman satın alma, kurulum, yükseltme ve bakım süreçlerinde verimliliği artırırken, ortamlara ve ürünlere zarar verebilecek ısı sistemi arızalarını ve sıcaklık dalgalanmalarını önledi.

Veri Merkezi Ekiplerinin İhtiyaç Duyduğu Servis Türleri

Proje Servisleri

Yeni tesisleri devreye alırken veya yeni ekipmanlara güç verirken, sektör deneyimi ve en iyi uygulama bilgisine sahip olmak projenizi en başından yürütmenize yardımcı olur.

Devreye Alma: Bu hizmet, yeni veri merkezi süreçlerinin, sistemlerinin ve eklemelerinin beklendiği gibi performans gösterip göstermediğini belirlemek için kalite güvencesi yapılmasını içerir. Sıklıkla devreye alınan ekipmanlar arasında elektrik dağıtım ekipmanı ve sistemleri, mekanik ve HVAC sistemleri, izleme ve kontrol sistemleri, özel sistemler (EPO, güvenlik, VESDA, yangın/yaşam güvenliği), aydınlatma kontrolleri ve yapısal sistemler yer alır.

Ekipman Kurulumu: Veri merkezinizi başarıya ulaşmak üzere düzenlemek istersiniz. Sunucular, yönlendiriciler, anahtarlar ve depolama alanı gibi BT ekipmanlarını satın almaya ek olarak, bunları korumak için doğru güç ve soğutma ekipmanlarını seçmek isteyeceksiniz. Bir servis sağlayıcı, yeni tesisler oluşturmanıza veya mevcut tesisleri genişletmenize yardımcı olmak için tasarım mühendisliği servisleri sunabilir. Doğru DC güç sistemini tasarladığınızı ve doğru kesintisiz güç kaynağını (KGK) seçtiğinizi bilerek içiniz rahat edecektir. Elektrik kesildiğinde KGK sistemleri son savunma hattınız olduğundan, bunları dikkatli bir şekilde seçmek önemlidir.

Güç sistemlerinize enerji vermeden önce, bağımsız, üçüncü taraf testleri ile yatırımınızı koruyun. Elektrik güç sistemi testi, ekipmanları doğrulamanızı veya kullanımdan önce ele alınması gereken sorunları ortaya çıkarmanızı sağlayacaktır.

Proje Yönetimi: Veri merkezi projelerinin tasarlanması, yerleştirilmesi ve devreye alınması, birden fazla karşılıklı bağımlılığı içeren uzun bir süreçtir. Bir servis iş ortağı, hedeflenen yatırım getirisi (ROI) elde edebilmeniz için faaliyete geçme tarihinizin planlandığı gibi gitmesini sağlamak üzere farklı projeleri denetleyecektir.

Acil Durum Yanıtı: Acil bir durumla karşılaştığınızda, hızlı bir şekilde eski haline getirmeniz gerekir. Deneyimli bir servis iş ortağı, sistemlerinizi veya tesisinizi tekrar çalışır duruma getirmek için gereken ekipmanları, 24 saat teknik desteği ve özel proje yöneticilerini sağlayacaktır. Bir iş ortağı, felaketten kurtarma planınıza uyarak riske maruz kalmanızı da azaltacak ve operasyonlarınızın güvenli bir şekilde yeniden başlatılmasını sağlayacaktır.

what-commision-ig.png

Kaynak: Vertiv bilgi formu

Önleyici Bakım Servisleri

Ağ boyunca herhangi bir noktada güç kesintileri veri merkezi operasyonlarını etkileyebilir ve işletme için ciddi sonuçlara yol açabilir. Önleyici bakım, maliyetli veri merkezi kesintilerinden kaçınmanıza yardımcı olarak kendi masrafını çıkarır. Bu servisler şunları içerir:

Akü Bakımı: Aküler, veri merkezindeki kesinti süresinin temel nedenlerinden biridir. Akü kullanılabilirliğini proaktif olarak bir bakım programıyla yönetmek bu risk kaynağının azaltılmasına yardımcı olabilir. Sistem anormallikleri ve kullanım ömrü sonu eğilimleri hakkında bilgi sahibi olacak ve aküleri bozulmadan ve tüm yedek güç sisteminizi riske atmadan değiştirebileceksiniz.

AC Güç Servisleri Planlı önleyici bakım ve temel KGK bileşenlerinin ve akülerinin proaktif olarak değiştirilmesi, güç olayları sırasında arıza olasılığını büyük ölçüde azaltabilir. Son derece deneyimli ve orijinal malzeme üreticisinden eğitim almış teknisyenler tarafından gerçekleştirilen güç önleyici bakım servisleri arasında operasyonel kontroller, bileşen değişimleri ve kapsamlı raporlama yer alır. Bu servisler; güç kesintileri, ani yükselmeler, anahtarlama geçişleri, hat gürültüsü ve güçle ilgili diğer sorunlar esnasında bile güç sisteminizin kullanılabilirliğini en üst düzeye çıkaracaktır.

DC Güç Servisleri: Telekomünikasyon operatörleri ve iletişim ağı sahipleri, sürekli kullanılabilirlik ve maksimum enerji verimliliğine ihtiyaç duyar. Bu şirketler güç ve ısı servislerini ölçeklendirmek için komuta ve kontrol sistemlerini kullanır. Ayrıca, gereksiz güç tüketimini azaltmak için en son teknoloji yeniliklerden faydalanarak bilançoyu optimize ederler. Bu zorlu kullanıcılar için yalnızca akıllı mühendislik ürünü DC güç, dağıtım, kontrol ve izleme sistemleri yeterli olacaktır.

İzleme Servisleri: Kritik varlıklarınızın 7 gün 24 saat çalışması gerekir. Uzaktan servis veren mühendisler tarafından sürekli izleme ve veri analizi, size ekstra iş gücü eklemeden endüstri lideri uzmanlık ve sorun giderme sağlar. Teknisyenler kritik ekipmanınızı etkileyen sorunları büyümeden uzaktan tespit eder, tanılar ve çözer. İzleme servisleriyle proaktif yanıt ve gönül rahatlığı elde edersiniz.

Isı Yönetimi: Veri merkezleri özel ısı yönetimi gerektirir. Bir servis sağlayıcı hassas soğutma ekipmanlarınızın performansını, kullanılabilirliğini ve verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için garanti inceleme hizmetleri sağlayabilir. Eğitimli teknisyenler ayrıca önleyici bakım gerçekleştirebilir ve size ihtiyacınız olan kapsamı, parçaları, işçiliği ve acil durum hizmetlerini sağlayabilir. Optimizasyon servisleri, uygun kontroller, ayar noktaları ve konfigürasyonlarla kapasite ve verimlilik için artan talepleri karşılamanıza yardımcı olacaktır. Stratejik yükseltmeler, ekipmanlarınızın ömrünü uzatmanıza ve işletme maliyetlerini düşürmenize yardımcı olabilir. Son olarak, uzaktan izleme iş açısından kritik ağınızın 7 gün 24 saat korunmasını sağlar.

Acil Durum Servisleri: Olaylar meydana geldiğinde, bunların hızlı bir şekilde çözülmesi gerekir. Tam nitelikli servis teknisyenleri sorun giderme, hasar değerlendirmeleri, inceleme ve test, ekipman onarımı, yenileme ve yedek parça kurulumu işlemlerini gerçekleştirecektir. Ayrıca, gelecekte benzer olayların tekrar yaşanmasını önleyebilmeniz için neyin yanlış gittiği ve sorunların nasıl ele alındığı hakkında ayrıntılı raporlama sağlayacaktır. Sorun giderme ve onarım servisleri, hızlı bir şekilde tekrar çalışmaya başlanmasını garanti altına alır, riski, yükümlülükleri, yeniden çalışma miktarını ve değişiklik emirlerinin sayısını azaltır.

Sistem Yükseltmeleri ve Yenisiyle Değiştirmeler

Kritik güç ekipmanlarınızın proaktif olarak yükseltilmesi ve yenisiyle değiştirilmesi sistem güvenilirliğini sağlar ve maliyetli kesinti sürelerini önler. Bu servisler şunları içerir:

EC Fan Güncellemeleri: Veri merkezinize yük talebi her zaman değişir. Ancak, eski bilgisayar odası iklimlendirme (CRAC) sisteminizden gelen fan hızı ve hava akışının büyük olasılıkla sabit kalması ve nadiren var olan en yüksek yüklere ayarlanmış olma olasılığı vardır. EC fanı yükseltmesi, motor hızını değişen yük talebiyle eşleştirmenizi sağlar. Sistem performansına zarar vermeden enerji verimliliğinizi %50’ye kadar artırabilirsiniz. CRAC ünitesi başına elektrik maliyetlerini yılda binlerce dolar azaltırken, ısı ekipmanlarınızda daha az aşınma ve yıpranma yaşarsınız.

Tam Sıralı Kapasitörü Yenisiyle Değiştirme: KGK sistemleriniz, zamanla bozulan DC elektrolitik ve AC polimer film kapasitörlerinden oluşan büyük kapasitör blokları kullanır. Bir servis sağlayıcı, uzun bir servis ömrü elde etmek ve plansız kesinti sürelerini önlemek için tüm kapasitör bloğunuzu proaktif olarak değiştirebilir.

EC Plug Fan Güçlendirme Yükseltmesi: Elektronik değişkenli (EC) fanlar, olağanüstü değer sunan yenilikçi bir teknolojidir. EC fanlar, ısı yönetim ünitelerinin tam çalışma aralığında sürekli hız kontrolü ile entegre edildiğinde, enerji verimli teknolojiyi devreye sokmak için basit, uygun maliyetli bir yol sağlar. Bunu hava akışını düzenleyerek ve fan giriş gücünü azaltarak gerçekleştirirler. Bir servis sağlayıcı EC fan yükseltmesi gerçekleştirebilir ve böylece fan enerji tüketimini %50’ye kadar azaltarak işletme maliyetlerinden binlerce dolar tasarruf sağlar.

KGK Kapasite Yükseltmeleri: KGK akülerinizin proaktif servisi, sistem güvenilirliğini sağlamak ve maliyetli kesinti sürelerini önlemek için alabileceğiniz en uygun maliyetli önlemlerden biridir. Bir servis sağlayıcı sistem bakımı sırasında size mobil DC güç servisleri sağlayabilir; ekipmanı kurabilir, yükseltebilir ve yenisiyle değiştirebilir ve akülerinizin, KGK ünitelerinizin ve jeneratörlerinizin önleyici bakımını yapabilir. Ayrıca, iş ortağınız akü gerilimi, akımı ve sıcaklığının uzaktan izlenmesinin yanı sıra akülerinizin dahili direncinin periyodik testlerini de gerçekleştirebilir.

Bağlı ve Uzaktan Servisler

Birden fazla tesisi yöneten veri merkezi ekipleri, — süreçleri otomatikleştirme, günlük operasyonları kolaylaştırma ve maliyet verimliliğini artırma konusunda ölçek ekonomileri elde etmek ister. Bir servis sağlayıcı, tanılama, izleme ve uzaktan sistem geri yükleme dahil olmak üzere uzaktan servisler sunabilir. Bu servisler, kritik sistemleri çalışır halde tutarken, veri merkezi ekibinizi, daha yüksek düzeyde iş yapmada ve müşterilerinize daha fazla değer sunmada özgür bırakır.

Uzaktan İzleme ve Yönetim Servisleri: Bir servis sağlayıcı, ekipmanları hızlı, doğru ve güvenli bir şekilde düzgün çalışma durumuna geri getirmek için uzak mühendislerle sürekli izleme ve veri analizi sunabilir. Bu servisler, belirli alarm durumlarının nedeni hakkında ayrıntılı bilgi sağlar, gelecekteki olası sorunları belirler ve altyapı yönetimini iyileştirmek için performans eğilimleri hakkında bilgi sunar.

Örneğin, telekomünikasyon sağlayıcıları, servis sunumu için son derece yüksek bir standarda tabi tutulur. Bunun sonucunda, çalışma koşulları için ağ genelinde görünürlük ararlar. Gerçek zamanlı bir altyapı izleme ve yönetim platformu kullanan Avrupalı bir telekomünikasyon şirketi, alarm oranlarını %19 azalttı ve ilk seferde çözüm oranını %92 artırdı. Mobil ağ operatörü olarak hizmet veren başka bir şirket, alarmlarda %70 oranında daha dramatik bir azaltma sağladı. Bu, veri merkezi personel iş yüklerini optimize ederken gereksiz servis ziyaretlerini önledi.

Neden En Kötüsüne Hazırlanmalısınız?

Veri merkezinizin yaşam döngüsü boyunca bir servis iş ortağıyla iş birliği yapmak, istenmeyen kesintilere neden olabilecek bu yaygın sorunlara karşı korunmanıza yardımcı olacaktır:

Felaketten Kurtarma: Tesisinizin karşı karşıya olduğu riskler arasında kasırgalar, sel, yangınlar ve depremler gibi doğal afetlerin yanı sıra tesisinize, personelinize, ekipmanlarınıza ve verilerinize yönelik zararlar yer alır.

Sağlam bir iş sürekliliği ve felaketten kurtarma stratejisi ve planına sahip olmak faydalıdır. Bu plan, kritik iş yüklerinin diğer ekipman ve tesislere nasıl otomatik olarak transfer edileceğini (yük devretme) ve veri merkezinizi yeni risklere karşı sürekli olarak izlemeye yönelik adım adım bir rehber sunmayı içermelidir. Ayrıca, belirli türdeki olaylar meydana geldiğinde uygulanacak standartlaştırılmış politikalara ve prosedürlere sahip olmalısınız. Acil bir durumda yerinde doğru personele sahip misiniz? Ekipmanlara güvenli uzaktan erişimleri olacak mı ve satıcılarınız sizi destekleyebilecek mi? Servis iş ortağınız size bir iş sürekliliği ve felaketten kurtarma kontrol listesi sağlayabilir, mevcut stratejinizi inceleyebilir ve eksik yönleriniz için plan yapabilir, ekipmanlarınızı düzenli olarak test edebilir ve planlı denetimler gerçekleştirebilir.

Örnek olarak, pek çok veri merkezi ekibi, ekipman arızaları ve hava durumu sorunlarına karşı hazırdı, ancak bir pandemiye karşı hazır değildi. En son pandeminin ilk günlerinde, ekipler güvenli uzaktan erişim kurmak, personel alımı için acil durum planları geliştirmek ve tedarik zincirlerini derinleştirmek için büyük çaba gösterdi. Bir sonuç olarak pandemiler şu anda tüm veri merkezi iş sürekliliği ve felaketten kurtarma planlarının bir parçasıdır.

Elektrik Kesintileri: Veri merkezi ekiplerinin %56’sından fazlası 2020’de 100 bin doları aşan bir kesinti bildirmiş ve %16’sı 1 milyon dolardan fazla kesinti maliyetine işaret etmiştir. Kaynak: Uptime Institute, 2021. Ancak, hyperscale’ciler veya uzun süreli kesintiler için maliyetler açık bir şekilde milyonlarca dolara kadar çıkabilir. Maliyetlerin ötesinde, veri merkezi kesintileri önemli iş kesintilerine neden olur, müşteri gelirlerinde kayıplara yol açar ve kurtarma maliyetlerini ortaya çıkarır. Bu nedenle, veri merkezi ekipmanınızı proaktif güç ve soğutma servisi ile korumak, yapacağınız en iyi yatırımlardan biri olabilir.

800x600-prepWorks.png

Soğutma Sorunları: Veri merkezi operatörleri, yoğun işleme gerektiren bilişim uygulamaları büyüdükçe ve hava soğutma sınırlarını ortaya koydukça, sıvı soğutma seçeneklerini değerlendiriyor. Kuruluşların daha fazla bulut hizmeti benimsemesi, gelişmiş analizleri ve otomatik karar vermeyi etkinleştirmek için yapay zekayı (AI) kullanması ve blok zinciri ile kripto para uygulamalarını devreye alması dolayısıyla sıvı soğutma pazarının 2027 yılına kadar hızla 6,5 milyar dolara ulaşması öngörülmektedir. Kaynak: Global Market Insights, Temmuz 2021.

Bir servis sağlayıcı, sıvı soğutma seçeneklerinizi ve bunu veri merkezinizde nasıl uygulayıp ölçeklendireceğinizi incelemenize yardımcı olabilir. Bu, mevcut alanların uyarlanmasını veya yeni soğutma teknolojisini barındırmak için yeni veri merkezlerinin tasarlanmasını içerebilir.

İki ana tip vardır: sunucuların ve diğer BT ekipmanlarının depodaki soğutma sıvısına batırıldığı daldırmalı soğutma ve sıvı soğutucunun veri merkezi ekipmanlarındaki bilgisayar çiplerine doğrudan beslendiği doğrudan çipe soğutma.

Sonuç

Her işletmenin, kritik altyapısının kullanılabilir, sürdürülebilir ve geleceğe hazır olmasını sağlamak için benzersiz bir süreklilik planı oluşturması gerekir.

Vertiv, iş hedeflerinize ulaşmanızı ve müşterilerinize ve kullanıcılarınıza olağanüstü bir deneyim sunmanızı sağlamak için global tesisleriniz ve altyapınız genelinde sürekliliğinizi tasarlar.

Altyapınızı yaşam döngüsü tasarımı, inşası, kurulumu, yönetimi, izlenmesi ve bakımı boyunca yönetmenize yardımcı oluyoruz. Uzmanlığımız ve global erişilebilirliğimiz, nerede olursanız olun ve veri merkezi modeliniz ve teknolojiniz ne olursa olsun, ödün vermeyen ve tutarlı bir servis düzeyi sunmamızı sağlar.

Dünya genelinde 100 binden fazla uygulamayla Vertiv saha servis mühendisleri ve teknik destek personeli son derece yeteneklidir ve günümüzde pazarda en büyük servis organizasyonunun bir parçası olarak hizmet vermektedir. Çalışanlarımız, olağanüstü sonuçlar elde etmek için kapsamlı bir bilgi tabanından, standartlaştırılmış süreçlerden ve prosedürlerden ve Vertiv’in pazar lideri ekipmanlarından faydalanır. Planlamadan onaylara kadar projenizi başarıyla yönetmeye, ekipman kullanılabilirliğini ve verimliliğini iyileştirmeye, altyapıyı izlemeye ve yönetmeye ve bir olay durumunda hızla yanıt vermeye yardımcı olması için Vertiv’e güvenin.

Ekipman güvenilirliğini ve çalışma süresini sağlamak, toplam sahip olma maliyetinizi (TCO) azaltmak ve enerji kullanımını azaltan yenilikçi yeni çözümler geliştirmek için kanıtlanmış bir geçmişe sahip global bir iş ortağıyla çalışarak fayda sağlarsınız.

Görüşmeye devam edin.

İŞ ORTAKLARI
Genel Bakış
İş Ortağı Oturumu Aç

Dil ve Lokasyon