The page you're viewing is for Polish (EMEA) region.

The page you're viewing is for Polish (EMEA) region.

Zanim udekorujesz świątecznie sklep, przygotuj swoje centrum danych

12 listopada, 2019

3 porady, jak przygotować infrastrukturę IT internetowych sklepów detalicznych

Kiedyś obowiązywał zwyczaj, że choinki i świąteczne dekoracje w centrach handlowych pojawiały się najwcześniej pod koniec listopada, w tzw. „czarny piątek”, który to oficjalnie rozpoczynał pracowity dla handlowców sezon świąteczny. Obecnie świąteczna bieganina zaczyna się dużo wcześniej niż sklepy zapalą świąteczne oświetlenie i zazielenią się witryny sklepów – jeszcze przed Halloween. Jedną z rzeczy, którą sprzedawca detaliczny powinien sprawdzić, raczej wcześniej niż później, to gotowość infrastruktury cyfrowej do obsługi kupujących w sklepie internetowym.

W zeszłym roku wielcy amerykańscy detaliści, w tym Walmart i Lowes, odebrali surową lekcję, kiedy ich strony internetowe przestały działać w weekend Święta Dziękczynienia. Platforma detaliczna LovetheSale.com oszacowała, że problemy techniczne dotknęły ponad 3,5 mln klientów i kosztowały sprzedawców 9 mln USD w niezrealizowanych transakcjach. Głosy protestu sfrustrowanych klientów w mediach społecznościowych tylko pogorszyły sprawę.

Prawdopodobnym powodem zeszłorocznych zakłóceń był większy niż prognozowano ruch na stronach internetowych sklepów. Należy jednak przypomnieć detalistom, aby dołożyli wszelkich starań i zagwarantowali zdolność infrastruktury cyfrowej do obsługi operacji biznesowych w trakcie gorącego sezonu zakupowego. Chwilowo zakorkowane witryny e-commerce to jedna rzecz, a częściowa lub całkowita awaria centrum danych, to inna historia, o dużo poważniejszych konsekwencjach.

Według najnowszego raportu „Cost of Data Center Outages” (Koszt przestojów centrum danych), opublikowanego przez Ponemon Institute, średni koszt przestoju centrum danych stale rośnie i wynosi obecnie ponad 740 000 USD, a analizowane centra danych podają że średni koszt pojedynczej awarii wynosi 9000 USD na minutę. Koszty te obejmują, oprócz straconych przychodów, koszty diagnostyki i naprawy źródłowej przyczyny awarii, utraty produktywności i utraty reputacji. Awaria to zawsze zła wiadomość, ale w dniach poprzedzających święta Bożego Narodzenia, może zamienić zazwyczaj fantastyczny okres roku w prawdziwy koszmar.

Poniżej podpowiadamy, jak przygotować centrum danych na nadchodzące święta.

1. Przeprowadź kontrolę zasobów w celu oceny ich stanu

Mając na uwadze fakt, że wielu detalistów, jako środek zapobiegawczy przed błędem ludzkim lub zagrożeniem bezpieczeństwa, stosuje blokadę lub ograniczenie dostępu do swoich centrum danych w okresie od połowy listopad do stycznia, już teraz należy sprawdzić, czy Twoje centrum danych jest przygotowane na obsługę zagrożeń, takich jak awaria zasilania lub usterka sieci, które mogą spowodować przestój. Zaplanuj datę kompleksowej, bezpośredniej oceny centrum danych. Jeżeli posiadasz rozproszoną sieć obejmującą wiele obiektów edge, zadanie to może stać się prawdziwym wyzwaniem. Aby uzyskać szybkie rozeznanie i profesjonalną analizę najlepiej powierzyć je przeszkolonym inżynierom serwisu. Często tego typu kontrola lub audyt stanowi jeden z elementów umowy serwisowej i nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów. A jest warta swojej ceny.

Niedawno firma Vertiv uczestniczyła w audycie centrum danych jednego z dużych detalistów, które obsługiwało centrum logistyczne, i odkryła, że nie działała połowa zasilaczy UPS. Jeżeli doświadczasz problemów z krytycznym sprzętem, wymagających natychmiastowej reakcji, lepiej zająć się tym teraz, zanim nadejdzie prawdziwy szczyt.

Audytorzy i inżynierowie sprawdzą, oprócz osiągów systemów zasilania i chłodzenia centrum danych, inne kwestie, które mogą negatywnie wpływać na dostępność i wydajność krytycznych systemów. Obejmą one gęstość ciepła w szafach i rzędach, drożność podłogi technicznej oraz zabezpieczenia przed łukiem elektrycznym w infrastrukturze elektrycznej. Wiedza dotycząca tych kwestii pomoże menedżerom centrum danych uzyskać całościowy obraz dostępności i sporządzić plany wymaganych usprawnień.

2. Ustal kolejność modernizacji na podstawie wyników audytu

Na podstawie informacji uzyskanych w trakcie audytu możesz opracować plan oraz dostosować budżet IT pod kątem przyszłych aktualizacji i zarządzania aktywami. Najpoważniejsze i najbardziej kosztowne przyczyny przestoju centrum danych są bezpośrednio związane ze słabymi punktami w infrastrukturze zasilania i chłodzenia. Dlatego są to miejsca, w których powinieneś skoncentrować działania modernizacyjne przed nadchodzącymi świętami.

  • Rozważ możliwość wymiany lub modernizacji jednostek UPS

Niezawodny zasilacz UPS i regularna konserwacja prewencyjna wraz z monitoringiem to kluczowe elementy optymalizacji czasu podtrzymania. Badania prowadzone przez Vertiv dowodzą, że nawet pojedyncza, coroczna wizyta konserwacji prewencyjnej może zwiększyć średni czas pomiędzy naprawami (MTBF) zasilacza UPS ponad dziesięciokrotnie. Audyt może pomóc zagwarantować ciągłość zasilania poprzez ocenę potrzeby wymiany akumulatorów zasilacza UPS albo, zależnie od wieku i środowiska operacyjnego, o konieczności wymiany całych jednostek.

Jeżeli zalecana jest wymiana, warto rozważyć inwestycję w nowe akumulatory i technologie UPS, które mogą zwiększyć niezawodność podtrzymania akumulatorowego, takie jak akumulatory litowo-jonowe, które charakteryzują się dłuższą żywotnością i niższymi wymaganiami konserwacyjnymi. Można również rozważyć zainwestowanie w plan ochrony zasilania, takie jak Power Assurance Package Vertiv, który zapewnia nadzór nad sprzętem oraz szybką reakcję na incydenty i gwarantuje ciągłość działania.

  • Kontrola pod kątem prawidłowego chłodzenia i odpowiedniej strategii chłodzenia

Przestoje centrum danych związane z systemami chłodzenia nie zawsze są powodowane awarią sprzętu chłodzącego. Często można je przypisać nieprawidłowej infrastrukturze chłodzenia. Optymalizacja strategii chłodzenia może oznaczać konieczność rekonfiguracji sprzętu, migrację do rozwiązań klimatyzacji rzędowej lub wdrożenie rozwiązań ograniczających recyrkulację powietrza, o ile metody te nie są już stosowane.

Można również rozważyć zainwestowanie w nowe technologie i rozwiązania, takie jak system chłodzenia szaf Vertiv™ VRC, które usprawniają wdrożenie, cecha tak ważna w szybko zmieniającej się branży detalicznej. To rozwiązanie klimatyzacyjne można szybko i sprawnie dostosować do pomieszczenia sieciowego lub środowisk edge, oraz dodatkowo oferuje technologię plug-and-play, co umożliwia chłodzenie miejsc, w których nie znajduje zastosowania tradycyjne chłodzenie.

3. Zwiększ poziom nadzoru

Im bardziej rozproszone sieci IT, tym trudniej jest wewnętrznym działom IT zarządzać każdym elementem sprzętu w poszczególnych lokalizacjach. Obecnie na rynku oferowanych jest wiele rozwiązań programowych i sprzętowych, które umożliwiają zdalne monitorowanie osiągów urządzeń z centralnej lokalizacji. Mogą one być szczególnie przydatne w firmach detalicznych, które ograniczają fizyczny dostęp do centrum danych w okresach świątecznych.

Dostawcy usług oferują różne programy, na przykład LIFE™ Services Vertiv, nadzorujące kondycję i stan sprzętu zasilania oraz infrastruktury chłodzenia. Taki nadzór, własny lub przez zewnętrznego eksperta, ostrzega przed potencjalnymi problemami, zanim spowodują one awarię i pomaga optymalizować efektywność pracowników działu IT.

Przygotuj się na bezproblemowe święta Bożego Narodzenia

Zaplanuj czas na sprawdzenie swojego centrum danych pod kątem awarii, zanim świąteczny handel wejdzie na pełne obroty. Audyty, konserwacja prewencyjna i monitoring pozwolą Twojej firmie prowadzić krytyczne operacje przez cały sezon i zapobiec szkodliwym dla działalności skutkom przestoju z powodu awarii. Podaruj klientom niezawodne rozwiązania e-commerce i pozwól swojej firmie cieszyć się pracowitym oraz zyskownym sezonem świątecznym.

Subskrybuj nasz blog i bądź na bieżąco z najnowszymi trendami, technologiami i informacjami.

Powiązane artykuły

Język i lokalizacja