The page you're viewing is for Polish (EMEA) region.

Współpraca z przedstawicielem Vertiv umożliwia dostosowanie złożonych projektów do indywidualnych potrzeb. Jeśli reprezentujesz organizację, która poszukuje wskazówek technicznych dotyczących dużego projektu, Vertiv zapewni Ci potrzebne wsparcie.

Dowiedz się więcej

Wielu klientów współpracuje z resellerem i/lub partnerem Vertiv, a następnie kupuje produkty Vertiv dla własnych zastosowań IT. Partnerzy są gruntownie przeszkoleni, posiadają odpowiednie doświadczenie oraz są dobrze przygotowani do konfigurowania, oferowania i wspierania rozwiązań oraz infrastruktury IT, przy użyciu produktów Vertiv.

Znajdź resellera

Już wiesz, czego potrzebujesz? Potrzebujesz wygodnych zakupów online i dogodnych warunków transportowych? Niektóre kategorie produktów Vertiv można zakupić za pośrednictwem resellera internetowego.


Znajdź sprzedawcę internetowego

Potrzebujesz pomocy w wyborze produktu? Porozmawiaj z wykwalifikowanym specjalistą Vertiv, który pomoże Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie.Skontaktuj się z ekspertem Vertiv

The page you're viewing is for Polish (EMEA) region.

Zagrożenie czy szansa? Co przetwarzanie na krawędzi sieci oznacza dla operatorów telekomunikacyjnych i branży IT.

Missy Dassler •

Przetwarzanie na krawędzi sieci jest powszechnie uważane za jedną z najważniejszych technologii w następnej dekadzie i oczekuje się, że będzie ono odgrywać kluczową rolę w kontekście sieci 5G i urządzeń podłączonych do Internetu. Czy telekomunikacja jest gotowa na wyzwania i okazje, jakie niesie ono ze sobą? W niedawnym wydarzeniu NA ŻYWO w Linkedin panel ekspertów Vertiv omawiał to zagadnienie i wiele innych.

Centrum sieci komputerowych i telekomunikacyjnych rozwija się w kierunku urządzeń brzegowych. Przetwarzanie na krawędzi sieci – w którym dane są przetwarzane bliżej użytkownika końcowego lub urządzenia na „brzegu” sieci w miejscach, takich jak maszty sieci komórkowej 5G i małe prefabrykowane centra danych, lub poprzez sprzęt, taki jak węzły bramek − jest jednym z najważniejszych trendów technologicznych XXI wieku dla branży telekomunikacyjnej i IT.

Korzyści płynące z przetwarzania na krawędzi sieci obejmują zmniejszenie latencji, większą szybkość przetwarzania, analizę danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego oraz niższe koszty szerokości pasma. Mogłyby one stworzyć nowe możliwości dotyczące zastosowań i usług dla operatorów telekomunikacyjnych, zwiększając ich dochody.

Pomimo całego tego szumu, nie jest jasne, czy firmy telekomunikacyjne są jednymi z głównych beneficjentów przetwarzania na krawędzi sieci i czy nie okaże się ono problematyczne lub nawet niebezpieczne.

Czy rosnąca konkurencja na rynku przetwarzania na krawędzi sieci od dostawców platform informatycznych, np. IBM i Dell EMC, przez publicznych dostawców chmur obliczeniowych, takich jak Amazon Web Services i Google, po nawet firmy produkujące sprzęt sieciowy, takie jak Ericsson i Nokia obniży zyski operatorów telekomunikacyjnych? W jaki sposób powinni oni rozwijać tę technologię samodzielnie, czy we współpracy z firmami technologicznymi i detalistami? Kto zapłaci za infrastrukturę brzegową? Jaką rolę odegrają centra danych?

Te i inne kwestie zostały zbadane w raporcie zatytułowanym „Telcos & Edge Computing: Opportunity, Distraction or Threat” (Operatorzy telekomunikacyjni i przetwarzanie na krawędzi sieci: okazja, problem czy zagrożenie) zleconym przez Vertiv i sporządzonym przez firmę Omdia zajmującą się badaniami technologicznymi. W badaniu wzięło udział 147 operatorów telekomunikacyjnych z całego świata.

800x565-Vertiv-OMDIA-report---Telcos-and-Edge-Computing--Opportunity-Threat-or-Distraction_299865_0.jpg

W celu omówienia ustaleń raportu i płynących z niego szerszych wniosków dotyczących branży telekomunikacyjnej i technologicznej oraz jej klientów, firma Vertiv zorganizowała na LinkedIn wydarzenie na żywo z udziałem ekspertów z branży telekomunikacyjnej i centrów danych z całego świata.

Jako moderator dyskusji przeprowadziłem wywiady z zespołem globalnych ekspertów branżowych, w tym z Fernando Garcią, wiceprezesem i dyrektorem generalnym ds. Ameryki Łacińskiej; Scottem Armulem, wiceprezesem i dyrektorem generalnym, zasilanie DC, Ameryka Północna; Dannym Wongiem, starszym dyrektorem ds. telekomunikacji, Azja; oraz Jonem Abbottem, dyrektorem ds. technologii, strategiczni klienci telekomunikacyjni, EMEA. Jeśli nie udało Ci się wziąć udziału w wydarzeniu, zapraszam do obejrzenia powtórki.


Pobierz pełną wersję papierową badania
dotyczącego operatorów telekomunikacyjnych i przetwarzania na krawędzi sieci

Covid-19 i wyzwania sieciowe

W ostatnich latach firma Vertiv zauważyła, że praca w przestrzeni centrum danych staje się coraz bardziej skoncentrowana na krawędzi sieci. Praca ta w coraz większym stopniu przenika się również z naszą działalnością w dziedzinie telekomunikacji, czyli rzeczywistości, która posłużyła jako katalizator naszych ostatnich badań nad przetwarzaniem na krawędzi sieci i dyskusji panelowej.

Dyskusja rozpoczęła się od przyznania, że pandemia Covid-19 zmieniła sposób, w jaki pracujemy, żyjemy i współdziałamy. Jak powiedział Fernando Garcia – „Gwałtowny wzrost zjawiska pracy z domu w ciągu ostatnich trzech miesięcy doprowadził do znacznej zmiany ruchu w sieciach telekomunikacyjnych i zapotrzebowaniu na dane”.

Ponieważ sieci 5G są wdrażane na całym świecie, będą wymagały dużych możliwości obliczeniowych. „Technologia brzegowa może pomóc sieciom poradzić sobie z obciążeniem dodatkowymi ilościami danych” – dodał Fernando. „Większość operatorów telekomunikacyjnych nie ma jeszcze takich możliwości. Ale rozumieją oni, że aby konkurować i zarabiać w branży 5G, muszą uwzględnić dodatkową moc obliczeniową w urządzeniach brzegowych”.

Nasi paneliści zgodzili się, że technologia brzegowa pomoże sieciom 5G zapewnić usługi o bardzo niskiej latencji. „5G wymaga innego poziomu inteligencji sieci, ale operatorzy nie mogą po prostu brutalnie wymuszać jej powiększenia. Musi ona zostać przeskalowana i to w bardzo efektywny sposób” – twierdzi Scott Armul.

Jest też kwestia zarabiania na sieci 5G. Danny Wong zauważa, że operatorzy wyciągnęli „duże wnioski” z trudności w monetyzacji sieci telefonicznych 3G i 4G. „5G to nie tylko komunikacja międzyludzka, ale także komunikacja człowiek-maszyna i maszyna-maszyna”. To miejsce, w którym urządzenia brzegowe [mogą mieć duże znaczenie]”.

Monetyzacja rozwiązań brzegowych

Które sektory w branży technologicznej i telekomunikacyjnej zarobią najwięcej pieniędzy na technologii brzegowej? Według badań Omdia największą część przychodów uzyskają firmy telekomunikacyjne (36%), wyprzedzając producentów aplikacji (30%) i dostawców usług w chmurze (25%).

Jak operatorzy telekomunikacyjni mogą zmaksymalizować przychody z rozwiązań brzegowych? „Najlepszym podejściem jest współpraca z dostawcami usług w chmurze w celu stworzenia aplikacji wykorzystujących 5G” – powiedział Jon Abbott.

„Potencjalnie wszyscy [dostawcy usług telekomunikacyjnych i dostawcy usług w chmurze] otrzymują to, czego potrzebują w miarę szybko. To będzie prawdopodobnie dominujący model, przynajmniej dla obszaru EMEA”.

Przyznając rację, Scott dodaje: „Oczekiwanie, że operator będzie ekspertem w tworzeniu aplikacji w dziedzinie gier, telemedycyny albo autonomicznych pojazdów i rozwiązań w chmurze jest nieco niesprawiedliwe. Dostawcy telekomunikacyjny wiedzą, że musi powstać symbiotyczny ekosystem, w którym nieruchomości, infrastruktura oraz zastosowania będą gospodarowane i tworzone wspólnie”.

W Stanach Zjednoczonych operatorzy telekomunikacyjni rozpoczęli już współpracę partnerską w zakresie technologii 5G i rozwiązań brzegowych, w tym Verizon-AWS, Verizon-Walmart oraz AT&T-Rush University Medical Center w Chicago (projekt łączący technologie chmury i rozwiązań brzegowych).

Zespół marzeń?

Partnerstwo to polega na rozwijaniu zastosowań technologii 5G i rozwiązań brzegowych oraz ustalaniu sposobu ich monetyzacji.

Według Dannego jeszcze kilka lat temu i do pojawienia się 4G operatorzy telekomunikacyjni zazwyczaj nie współpracowali z innymi firmami. „Operatorzy zaczęli zdawać sobie sprawę, że nie chcą zostać WhatsAppem ani Facebookiem, ale raczej iOSem lub Androidem, zapewniając platformę dla usług. Potrzebują oni większego ekosystemu, aby wspierać tę koncepcję, zapewniać pełną łączność i pomagać w świadczeniu wszystkich usług”.

Partnerstwo z organizacjami technologicznymi, detalicznymi lub z sektorem publicznym może pomóc w pokryciu kosztów technologii 5G, rozwiązań brzegowych i infrastruktury pomocniczej. Jednak paneliści zgodzili się, że technologie brzegowe i 5G będą opłacalne dla operatorów tylko wtedy, gdy będą oni w stanie kontrolować wydatki kapitałowe i operacyjne.

„Nikt nie wie, ile zastosowań [5G/brzegowych] musimy przenieść z niszy do głównego nurtu, ale pewne jest, że właściciele i operatorzy będą potrzebować takich urządzeń brzegowych, aby były tak wydajne i ekonomiczne, jak to tylko możliwe” – twierdzi Jon. „Wydajność operacyjna sprzętu jest absolutnie kluczowa dla rozwoju biznesu”.

Efektywność energetyczna

Technologie o wysokiej efektywności energetycznej będą pomocne. Jak wynika z badań opublikowanych w zeszłym roku przez Vertiv, sieci 5G mogą zwiększyć zużycie energii od 150% do 170% do 2026 roku. Zwiększyłoby to koszt 5G i przetwarzania na krawędzi sieci oraz obniżyło ich rentowność i trwałość.

Efektywność energetyczna będzie musiała zostać osiągnięta w trudnym klimacie gospodarczym, w którym wydatki przedsiębiorstw, w tym na IT, będą analizowane jeszcze dokładniej niż zwykle. Światowe wydatki na IT spadną o 5,1% do 2,25 bln USD w 2020 r., jak podaje firma badawcza IDC, choć oczekuje się, że wydatki na niektóre segmenty tej branży, takie jak infrastruktura, nadal będą rosły.

„Większa moc oznacza większy sprzęt chłodzący, [co] oznacza więcej potrzebnej przestrzeni. [Więcej przestrzeni] oznacza więcej nieruchomości, co oznacza większe koszty operacyjne i kapitałowe” — twierdzi Danny, który porównał ten trend do „efektu domina”.

Paneliści zdecydowali, że efektywność energetyczna musi być integralną częścią rozwoju rozwiązań brzegowych.

Podsumowanie

Rynek technologii brzegowych jest zróżnicowany, zatłoczony i czasami mylący. Istnieje co najmniej pół tuzina typów technologii brzegowych, w tym mini centra danych i bramki brzegowe. Dostawcy usług telekomunikacyjnych, usług w chmurze i giganci technologiczni, tacy jak Amazon i Google, są chętni do zdobycia udziału w tym szybko rozwijającym się rynku.

Jednakże komunikat od naszych panelistów był taki, że przetwarzanie na krawędzi sieci jest bardziej szansą niż zagrożeniem lub problemem.

Aby zmaksymalizować szanse i zminimalizować zagrożenia, operatorzy muszą być elastyczni w tworzeniu aplikacji i infrastruktury, powiedzieli paneliści. Prawdopodobnie wymaga to współpracy z firmami technologicznymi, sprzedawcami detalicznymi i innymi firmami spoza sektora telekomunikacyjnego. Będzie to również wymagało poprawy efektywności energetycznej w sieciach, urządzeniach brzegowych i centrach danych, w tym standaryzacji technologii, aby przenieść rozwiązania brzegowe do głównego nurtu.

Kluczowe punkty:

  • 36% ankietowanych operatorów telekomunikacyjnych uważa, że ich sektor uzyskałby największe przychody z nowych usług w zakresie przetwarzania na krawędzi sieci, większe niż producenci aplikacji (30%) i dostawcy chmury publicznej (25%).
  • Dostawcy telekomunikacyjny głównie dostrzegają technologię brzegową jako szansę. Ale jeśli źle się do niej podejdzie, może ona stać się problemem, a nawet stanowić zagrożenie — jak wynika z raportu.
  • Operatorzy, tacy jak AT&T, BT, CenturyLink, Telefónica i Verizon mają zaawansowane usługi przetwarzania na krawędzi sieci lub plany ich wdrożenia.
  • Konkurencja na rynku przetwarzania na krawędzi sieci obejmuje publicznych dostawców usług w chmurze oraz firmy produkujące oprogramowanie i sprzęt sieciowy.
  • Rynek nowoczesnych technologii jest zróżnicowany i obejmuje sprzęt oraz oprogramowanie. Żaden rodzaj technologii lub dostawcy nie dominuje na rynku.
  • W 2018 r. brzegowe centra danych odpowiadały za 1,2% globalnych dostaw modułowych urządzeń IT. Do 2023 r. ich udział w rynku ma wzrosnąć ponad dwukrotnie.

Obejrzyj ten animowany film wyjaśniający kluczowe punkty, które nasi regionalni eksperci wymienili w naszej dyskusji LinkedIn NA ŻYWO. Nie zapomnij obejrzeć nagrania tutaj oraz pobierz raport!

Powiązane artykuły

Wydarzenie na żywo w Linkedin: Operatorzy telekomunikacyjni i przetwarzanie na krawędzi sieci: Szansa, problem czy zagrożenie?

Dostawcy telekomunikacyjni są na idealnej pozycji, aby zostać kluczowymi graczami w nowej brzegowej architekturze sieci. Mniej oczywistą kwestią jest sposób, w jaki dostawcy usług telekomunikacyjnych spieniężą swoje zaangażowanie. Inni gracze, np. dostawcy treści OTT, są także zachęceni przez perspektywę dostarczania generujących zyski usług brzegowych.

Operatorzy telekomunikacyjni i przetwarzanie na krawędzi sieci: Okazja, zagrożenie czy problem?

Rynek przetwarzania na krawędzi sieci doświadcza szybkiego wzrostu i naturalnie przykuł uwagę operatorów telekomunikacyjnych. Jednakże, pomimo iż rozwiązania brzegowe są szeroko postrzegane jako szansa dla przemysłu telekomunikacyjnego, jeśli nie zostanie zastosowane właściwie podejście, mogą one stanowić problem dla niektórych graczy na rynku, a dla innych nawet stanowić zagrożenie. Dogłębne badania przeprowadzone przez firmę Omdia analizują realne możliwości dla dostawców usług telekomunikacyjnych oraz sposoby rozwijania i wdrażania odpowiedniej infrastruktury w celu wykorzystania rosnącego potencjału rozwiązań brzegowych.

Przyszłościowe sieci telekomunikacyjne z 5G

Ponieważ 5G wyznacza nowe standardy w zakresie szybkości przesyłania danych, pojemności sieci, opóźnień i bezpieczeństwa danych coraz bardziej krytyczne znaczenie dla telekomunikacji ma rozszerzenie i poprawa możliwości w zakresie przetwarzania na krawędzi sieci. To jest właśnie to, co napędza nas do ciągłego ulepszania naszych zintegrowanych rozwiązań oraz wspierania naszych klientów i partnerów na drodze do ich sukcesu.

PARTNERZY
Charakterystyka ogólna
Logowanie dla Partnerów

Język i lokalizacja