The page you're viewing is for Polish (EMEA) region.

Współpraca z przedstawicielem Vertiv umożliwia dostosowanie złożonych projektów do indywidualnych potrzeb. Jeśli reprezentujesz organizację, która poszukuje wskazówek technicznych dotyczących dużego projektu, Vertiv zapewni Ci potrzebne wsparcie.

Dowiedz się więcej

Wielu klientów współpracuje z resellerem i/lub partnerem Vertiv, a następnie kupuje produkty Vertiv dla własnych zastosowań IT. Partnerzy są gruntownie przeszkoleni, posiadają odpowiednie doświadczenie oraz są dobrze przygotowani do konfigurowania, oferowania i wspierania rozwiązań oraz infrastruktury IT, przy użyciu produktów Vertiv.

Znajdź resellera

Już wiesz, czego potrzebujesz? Potrzebujesz wygodnych zakupów online i dogodnych warunków transportowych? Niektóre kategorie produktów Vertiv można zakupić za pośrednictwem resellera internetowego.


Znajdź sprzedawcę internetowego

Potrzebujesz pomocy w wyborze produktu? Porozmawiaj z wykwalifikowanym specjalistą Vertiv, który pomoże Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie.Skontaktuj się z ekspertem Vertiv

The page you're viewing is for Polish (EMEA) region.

Jak prawidłowo przygotować listę kontrolną odzyskiwania po awarii w centrum danych

Kate Fulkert •

Dobrą praktyką jest utrzymywanie ciągłej gotowości na nieoczekiwane zdarzenia. Na półkuli północnej zbliża się lato, a trudne warunki pogodowe, takie jak ekstremalne upały, pożary i huragany, grożą wzrostem przerw w dostawie prądu i dlatego operatorzy centrów danych muszą być gotowi na takie sytuacje. Podstawowym elementem jest sporządzenie planu ciągłości działalności i odzyskiwania po awarii, który pomoże wyeliminować częstą przyczynę przestojów centrum danych: błąd ludzki. Dobrze przygotowana lista kontrolna zmniejsza ryzyko błędów i przeoczeń w trakcie katastrofy oraz gwarantuje, że organizacja jest gotowa na każdą ewentualność.

 1. Ocena ryzyka: Powinien to być pierwszy krok w procesie opracowywania planu odzyskiwania po awarii. Na jakie rodzaje zagrożeń jest narażona Twoja lokalizacja? Huragany, powodzie, tornada, pożary, trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów – to przykłady klęsk żywiołowych, które wymagają planowania. A może jeden z Twoich obiektów znajduje się w pobliżu obszarów narażonych na promieniowanie, odpady toksyczne lub materiały wybuchowe?
 1. Plan ewakuacji: Bezpieczeństwo ludzi jest zawsze na pierwszym miejscu, dlatego należy opracować plan ewakuacji wszystkich potencjalnie zagrożonych pracowników. Powinien on obejmować szczegółowy plan komunikacji z personelem w celu potwierdzenia jego bezpieczeństwa.
 1. Odporność centrum danych na warunki atmosferyczne: Jeśli wśród zagrożeń, na które narażony jest centrum danych, znajdują się huragany, powodzi lub inne zjawiska pogodowe, należy podjąć niezbędne kroki w celu ochrony obiektu. Należy zabezpieczyć lub schować luźne przedmioty i upewnić się, że serwery są bezpieczne w swoich szafach. Należy wyczyścić rynny i kanalizację burzową. Należy uszczelnić drzwi na wypadek silnego wiatru. Woda jest wrogiem centrum przetwarzania danych, więc należy dołożyć wszelkich starań, aby nie przedostała się do serwerowni.
 1. Kopia zapasowa danych: Wiele centrów danych wykonuje rutynowe kopie zapasowe danych raz w tygodniu. Jeśli wiesz, że nadchodzą trudne warunki pogodowe, zwiększ częstotliwość wykonywania kopii zapasowych. Nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy nastąpi katastrofa, dlatego organizacje powinny rozważyć sporządzanie codziennych kopii zapasowych jako regularną praktykę. Pomyśl o miejscu przechowywania kopii zapasowej danych. Powinno ono znajdować się poza obiektem. Upewnij się, że kopia danych jest bezpieczna w takiej lokalizacji i chroniona przed potencjalną katastrofą.
 1. Kontrola generatora: Często instalujemy generator, a następnie zapominamy o nim. Jednak urządzenie to wymaga konserwacji i modernizacji w celu zapewnienia prawidłowego działania w razie potrzeby. Czy zbiornik generatora jest paliwem dobrej jakości? Czy przewód paliwowy i filtr powietrza są wolne od zanieczyszczeń? Testuj generator regularnie i przed wszelkimi przewidywanymi zdarzeniami pogodowymi. Zadbaj o co najmniej trzech dostawców, którzy zapewnią dostawy paliwa w przypadku dłuższej przerwy w zasilaniu. Pamiętaj, że w sytuacji katastrofy paliwo staje się cennym zasobem, a Twoja firma nie będzie jedyną, która potrzebuje dostaw.
 1. Komunikacja z dostawcami mediów: Rozważ skutki przerwy w dostawie zasilania, wody, telefonu lub internetu. Z wyprzedzeniem uzgodnij z dostawcami plan awaryjny. Stwórz listę kontaktów i przygotuj plan komunikacji na wypadek niedostępności tradycyjnych kanałów porozumiewania się.
 1. Personel ratunkowy: W sytuacji poważnej katastrofy lokalne służby ratownicze mogą być nieosiągalne. Mogą zajmować się ewakuację swoich rodzin, pilnymi uszkodzeniami domów lub pojazdów, lub nie będą w stanie dotrzeć do centrum danych z powodu nieprzejezdnych dróg. Rozważ konieczność sprowadzenia załóg ratowniczych z innych lokalizacji i zapewnienia bazy bytowej w pobliżu centrum danych.
 1. Skontaktuj się z dostawcami: Stwórz listę dostawców i ustal, z kim należy skontaktować się w pierwszej kolejności w sytuacji awaryjnej. Nawiąż kontakt z nimi odpowiednio wcześnie i dokonaj niezbędnych uzgodnień. Takie postępowanie pozwoli Ci skoncentrować na najpilniejszych potrzebach w czasie kryzysu.
 1. Zaufaj swojemu zespołowi: Zwołaj spotkanie wszystkich zespołów — działu IT, obiektów, bezpieczeństwa, zasobów ludzkich, komunikacji, departamentu prawnego, logistyki, bezpieczeństwa informacji — i upewnij się, że wszyscy zapoznali się ze swoimi obowiązkami na wypadek kryzysu. Przygotuj plan komunikacji z zespołem w przypadku niedostępności zwykłych kanałów komunikacji.
 1. Sprawdź zakres ochrony ubezpieczeniowej: Zacznij od ubezpieczenia samego budynku, ale dodatkową ochroną możesz również objąć infrastrukturę lub ciągłość działalności. Jeśli przestój centrum danych potrwa jeden tydzień, ubezpieczenie działalności może zrekompensować firmie utracone przychody.
 1. Pamiętaj o brzegu: Dziś korporacyjne centrum danych to tylko jeden z elementów rozproszonej sieci. Często firmy zarządzają wieloma obiektami brzegowymi. Obecnie te lokalizację są bardziej krytyczne niż kiedykolwiek wcześniej i należy je uwzględnić podczas planowania działań na wypadek awarii. W wielu przypadkach podstawowe centrum danych jest bezpieczne, natomiast zagrożone mogą być obiekty brzegowe. Ustal priorytety według krytyczności obiektu. Przygotuj plan dla tych obiektów i personelu w tych lokalizacjach.
 1. Pomyśl o chmurze: To, że część Twoich danych i aplikacji jest przechowywanych w chmurze, nie oznacza, że są one zawsze chronione przed sytuacjami awaryjnymi. Serwery chmurowe, również są obsługiwane przez centra danych i powinieneś wiedzieć, jak dostawca chmury przygotował się na potencjalną katastrofę. Jak często tworzy kopie zapasowe danych? Czy posiada nadmiarowe obiekty? Zadaj te pytania zanim nastąpi kryzys. Potem będzie już za późno.
 1. Weź pod uwagę zagrożenie ze strony przestępców: Dla hakerów, gdy Twoja uwaga jest skupiona na innych sprawach, klęski żywiołowe lub podobne sytuacje awaryjne, to okazja do uzyskania dostępu do sieci. Upewnij się, że zespoły ds. bezpieczeństwa informacji i fizycznego są przygotowane na taki atak.

Lista kontrolna odzyskiwania po awarii centrum danych to bezcenny element planowania ciągłości działalności — procesu współpracy z zespołem, którego celem powinna być regularna aktualizacja planu, zwłaszcza w przypadku zmian w krytycznym sprzęcie i personelu.

Właściwy dostawca usług centrum danych może nie tylko być członkiem tego zespołu i pomóc w ocenie ryzyka potrzebnej do przygotowania się na katastrofę. Eksperci od infrastruktury posiadają odpowiednie przeszkolenie i mogą zapewnić terminowe oraz bezpieczne przywrócenie działalności. Skontaktuj się z najbliższym usługodawcą i uzyskaj pomoc w planowaniu.

Powiązane artykuły

PARTNERZY
Charakterystyka ogólna
Logowanie dla Partnerów

Język i lokalizacja