The page you're viewing is for Polish (EMEA) region.

Współpraca z przedstawicielem Vertiv umożliwia dostosowanie złożonych projektów do indywidualnych potrzeb. Jeśli reprezentujesz organizację, która poszukuje wskazówek technicznych dotyczących dużego projektu, Vertiv zapewni Ci potrzebne wsparcie.

Dowiedz się więcej

Wielu klientów współpracuje z resellerem i/lub partnerem Vertiv, a następnie kupuje produkty Vertiv dla własnych zastosowań IT. Partnerzy są gruntownie przeszkoleni, posiadają odpowiednie doświadczenie oraz są dobrze przygotowani do konfigurowania, oferowania i wspierania rozwiązań oraz infrastruktury IT, przy użyciu produktów Vertiv.

Znajdź resellera

Już wiesz, czego potrzebujesz? Potrzebujesz wygodnych zakupów online i dogodnych warunków transportowych? Niektóre kategorie produktów Vertiv można zakupić za pośrednictwem resellera internetowego.


Znajdź sprzedawcę internetowego

Potrzebujesz pomocy w wyborze produktu? Porozmawiaj z wykwalifikowanym specjalistą Vertiv, który pomoże Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie.Skontaktuj się z ekspertem Vertiv

The page you're viewing is for Polish (EMEA) region.

Innowacja w dziedzinie chłodzenia centrów danych: co odkryli eksperci ośrodka Customer Experience Center Vertiv

Sztuczna inteligencja, duża moc obliczeniowa, modułowe centra danych i postęp w technologii chłodzenia, to kilka z tematów dyskutowanych w trakcie zeszłotygodniowej konferencji Vertiv.

Konferencja Vertiv Data Center Cooling Innovation Forum, w której udział wzięli menedżerowie Vertiv i analitycy branży, poświęcona była rosnącemu znaczeniu technologii chłodzenia na rozwijającym się rynku centrów danych.

Spotkanie, z którego relację można obejrzeć online, objęło dyskusję panelową dotyczącą ewolucji technologii chłodzenia centrów danych oraz wizytę w centrum obsługi klienta Vertiv w Padwie we Włoszech. Składa się ono z sześciu laboratoriów testujących różne technologie klimatyzacji precyzyjnej. Jedno z tych laboratoriów osiąga maksymalną wydajność chłodzenia na poziomie 1,5 MW i pozwala symulować szeroki zakres warunków pracy, od -10°C do +55°C.

„Rok 2020 był dla świata bardzo skomplikowanym okresem i miejmy nadzieję, że w końcu ujrzymy światełko na końcu tunelu zwanego Covid-19” – powiedział podczas otwarcia wydarzenia Giordano Albertazzi, Prezes Vertiv na Europę, Bliski Wschód i Afrykę. „Jeśli rok 2020 miał jakieś dobre strony, to jedną z nich na pewno było przyspieszenie transformacji cyfrowej z powodu pandemii o 10 lat w ciągu 10 miesięcy. Dla naszej branży zjawisko to przekłada się na szybki wzrost”.

Wyższa moc obliczeniowa wymaga innowacji w dziedzinie chłodzenia centrów danych

Lucas Beran, główny analityk Omdia, firmy zajmującej się badaniami branży technologicznej, stwierdził, że rozwój rynku chłodzenia centrów danych wynikał w dużej mierze z rosnącego zapotrzebowania na moc obliczeniową ze strony przedsiębiorstw, a także dostawców usług chmurowych i kolokacyjnych, którzy budują duże i wydajne centra danych”.

Najnowsze badanie przeprowadzone przez Omdia wykazało, że zrównoważone i innowacyjne technologie chłodzenia, takie jak woda lodowa, chłodzenie wyparne i chłodzenie cieczą, stają się coraz bardziej powszechne w centrach danych. Badanie („Raport na temat klimatyzacji precyzyjnej w centrum danych 2020”), którego podstawą są dane z lat 2018 i 2019 r., potwierdza, że Vertiv posiada 23,5% udział w globalnym rynku chłodzenia centrów danych – o 10% wyższy niż jego bezpośredni konkurent.

Analiza firmy Omdia przewiduje, że nastąpi również silny wzrost technologii chłodzenia cieczą (w tym „chłodzenie zanurzeniowe”, gdzie serwery i inne urządzenia IT są zanurzane w zbiorniku z cieczą chłodzącą oraz „direct-to-chip”, gdzie ciecz chłodząca jest doprowadzana bezpośrednio do procesorów serwerów w centrach danych i utrzymuje ich niską temperaturę). Prognozuje się podwojenie tego wzrostu w latach 2020-2024.

Podnoszenie efektywności energetycznej centrum danych dzięki nowym technologiom

„Chłodzenie cieczą może pomóc centrom danych stać się obiektami o neutralnej emisji dwutlenku węgla, ale technologia ta wymaga jeszcze dostosowania do wymogów branży” – powiedział Beran.

Konsolidacja w branży centrów danych i inwestycji przedsiębiorstw w technologie, również w Big Data, analitykę i sztuczną inteligencję, oznacza, że centra danych będą coraz większymi obiektami.

Powyższe wysokowydajne technologie będą motorem nakładów na centra przetwarzania danych w ciągu najbliższych trzech lat – dodał Beran.

Korzyści skali sprawiają, że coraz bardziej widoczny staje się wzrost efektywności energetycznej. Technologia chłodzenia musi być na tyle elastyczna i interoperacyjna, aby można ją było dopasować do potrzeb IT organizacji, nie tylko w dużych obiektach, ale również w rosnącej liczbie mniejszych obiektów brzegowych, które znaczenia stają się coraz bardziej istotne dla operatorów telekomunikacyjnych.

Znaczną część wzrostu na rynku centrów danych napędzają dostawcy kolokacyjnych centrów danych i hiperskali, którzy nieprzerwanie budują i wdrażają nowe platformy – powiedział Peter Lambrecht, Wiceprezes ds. kluczowych klientów w Vertiv na region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. „W centrach danych wielkie staje się coraz większe. Zwiększyliśmy moc pojedynczego centrum danych z 10-20 megawatów do 100-200 megawatów. Im większy obiekt, tym wydajniej pracuje”.

Co jest źródłem innowacji w chłodzeniu centrum danych?

Podczas drugiej części konferencji Vertiv zaprezentował i omówił technologie chłodzenia, w tym:

W miarę zwiększania mocy centrum danych coraz większego znaczenia nabierają innowacyjne rozwiązania chłodzenia, które ograniczają emisję dwutlenku węgla i pomagają osiągać cele w zakresie efektywności energetycznej.

Kluczową siłą napędową zrównoważonych centrów danych są czynniki chłodnicze – powiedział Roberto Felisi, starszy dyrektor ds. głównych systemów w Vertiv i dodał, że ważna jest certyfikacja branżowa, która pozwala mierzyć efektywność energetyczną czynników stosowanych do chłodzenia centrów danych.

Wśród trendów rynku centrów danych omawianych podczas wydarzenia znalazło się rosnące zapotrzebowanie na modułowe, prefabrykowane centra danych, które są znacznie mniejsze i szybsze we wdrożeniu niż ich tradycyjne odpowiedniki.

Lambrecht stwierdził, że większość coraz bardziej licznych brzegowych centrów danych nie będzie wymagać fizycznej obecności obsługującego ich personelu. Oznacza to, że będą potrzebować zdalnego monitorowania i stosowania automatycznie naprawiających się rozwiązań - dodał.

„Nie będziemy w stanie zatrudnić odpowiedniej liczby inżynierów do obsługi tysięcy obiektów (brzegowych centrów danych)” – zauważył. „Stosowana technologia musi być optymalnie inteligentna, gdyż większość lokalizacji nie będzie fizycznie obsługiwana przez ludzi”.

Innowacyjność to kluczowy element. Zwłaszcza w chłodzeniu centrów danych

W trakcie interaktywnej sesji pytań i odpowiedzi& eksperci oraz uczestnicy konferencji dyskutowali na temat roli chłodzenia cieczą w zrównoważonych centrach danych. W powijakach znajdują się działania, w tym projekt Open Compute, na rzecz uzgodnienia standardów branżowych dla technologii chłodzenia, jednak mogą one pomóc w osiągnięciu tego celu.

Pomimo burzliwego roku prelegenci i delegaci obecni na wydarzeniu byli optymistyczni co do przyszłości technologii chłodzenia i branży centrów danych.

„To ważny moment dla branży centrów przetwarzania danych i ich roli we współczesnym świecie” – powiedział Albertazzi. „Innowacyjność to kluczowy element”.

Chcesz poznać najważniejsze wnioski płynące z forum? Zapoznaj się z poniższym schematem lub obejrzyj całe wydarzenie online.

PARTNERZY
Charakterystyka ogólna
Logowanie dla Partnerów

Język i lokalizacja