PSI5-1500RT120TAA
Get Brochure Get Manual
Login to Save for Later
Key Benefits
Best Suited For:
  • Banking
  • Financial and Insurance
  • Broadcast and Entertainment
  • Construction and Engineering
  • Data Center/Colocation/Hosting
  • Education
  • Fire/Alarm/Security
  • Government
  • Healthcare
  • Manufacturing
  • Military
  • Defense
  • Aerospace and Missile
  • Nuclear Power
  • Oil and Gas
  • Power Generation
  • Professional Services
  • Retail and Wholesale
  • Telecom
  • Transportation
Benefits
  • TAA Compliant
    Meets all regulations for federal projects requiring a TAA solution.
  • 1500VA – 3000VA
    Wide range of capacities allow you to select the power and runtime that best meet your needs.
  • Optimized form factor
  • Automatic Voltage Regulation (AVR)
  • Pure sinewave output
  • High output power factor
    0.9 Power Factor provides more actual power to the load increasing power density.
  • Energy Star 2.0 Certified
  • Gravity sensing LCD display
  • Programmable outlet groups
  • Advanced battery charging including temperature compensation
  • User-replaceable, hot-swappable batteries
  • Scalable runtime
  • Input circuit breaker
    Re-settable breaker protects against equipment damage from a short circuit or overload.
  • Network grade surge protection
  • Emergency Power Off (EPO)
    Remote UPS shutoff in the event of a fire or other onsite emergency
  • USB management port
    USB port supports monitoring and management of the UPS.
  • Optional management and communication cards
  • Free management software
  • Equipment Protection Plan (EPP)
  • Trade-In Program
Features
Do not Display
The flexible design of the Liebert® TAA-compliant PSI5 allows the UPS to be configured as a self-standing tower or to be rack-mounted within a 2U space. It is available from 1500VA to 3000VA for 120V applications. The Liebert® PSI5 UPS features an innovative advanced line-interactive design incorporating both boost and buck Automatic Voltage Regulation (AVR) technology. This protects connected equipment against utility voltage fluctuation (sags and surges) by automatically increasing or decreasing utility voltage levels, as required. It also helps prolong battery life by minimizing the amount of time that the UPS needs to operate on-battery to protect the equipment. Models with a capacity of 1500VA and below are not for sale in Vermont, Colorado, Washington.
PSI5-1500RT120TAA
Product Overview
Power Rating
1500VA/1350W
Input Voltage Range
120 VAC
Output Voltage Range
120 VAC
Efficiency
Up to 96% (Normal Mode)
Wiring
Input: 5-15P; Output: 6 x 5-15R
Weight
42.6 lbs
Weight
19.3 kgs
Height
3.5 in
Height
88.9 mm
Width
17.2 in
Width
436.9 mm
Depth
20 in
Depth
508 mm