GXT5LI-8000MVRT4UXLN
Get Brochure Runtime Tool
Login to Save for Later
Key Benefits
  • Optimized Form Factors: 5kVA – 10kVA Rack/Tower optimized form factors
  • Long-lasting Battery: Lithium-Ion battery with an 8 to 10-Year design life
  • Cost Efficient: 50% lower Total Cost of Ownership (TCO)
  • Network Integration: Intellislot™ with pre-installed network card
  • Free Software: Power Assist™, Power Insight™ software included
Best Suited For:
  • Banking
  • Financial and Insurance
  • Education
  • Government
  • Healthcare
  • Manufacturing
  • Retail and Wholesale
Warranty: Standard 5-year warranty including both electronics and batteries.
Benefits
  • 5kVA – 10kVA
    Wide range of capacities allow you to select the power and runtime that best meet your needs.
  • Optimized form factors
  • Online double conversion topology
  • Pure sinewave output
  • High output power factor
    Unity power factor provides more actual power to the load increasing power density.
  • Color gravity-sensing LCD display
  • Internal bypass
  • External bypass
  • Sustainable
  • Safe and reliable
  • Battery Management System (BMS)
  • User-replaceable, hot-swappable batteries
  • Scalable runtime
  • Individual programmable outlets
  • Energy Star 2.0 Certified
  • Generator friendly design
    Integrates seamlessly into site power infrastructure
  • Input circuit breaker
    Re-settable breaker protects against equipment damage from a short circuit or overload.
  • Network grade surge protection
  • Emergency Power Off (EPO)
    Remote UPS shutoff in the event of a fire or other onsite emergency.
  • Communication ports
    USB and Serial ports support monitoring and management of the UPS.
  • Optional management and communication cards
  • Free management software
  • 5-year warranty
    Complete coverage on UPS including batteries.
  • Equipment Protection Plan (EPP)
  • Trade-In program
Features
Do not Display
GXT5LI-8000MVRT4UXLN
Product Overview
Power Rating
8000VA / 8000W
Input Voltage Range
120V/240V
Output Voltage Range
120V/208V (120V/240V (User-Configurable))
Wiring
Hardwired (L1, L2, N, G)
Weight
156.3 lbs
Weight
70.89 kgs
Height
6.9 in
Height
175 mm
Width
16.9 in
Width
430 mm
Depth
35 in
Depth
890 mm
Interfaces/Ports
Interface Options
Serial Port, Network RJ-45 (RDU101), USB
Operational Conditions
Operating Temperature
32°F to 104°F (0°C to 40°C) (10% Derating at 50°C)