The page you're viewing is for Polish (EMEA) region.

Współpraca z przedstawicielem Vertiv umożliwia dostosowanie złożonych projektów do indywidualnych potrzeb. Jeśli reprezentujesz organizację, która poszukuje wskazówek technicznych dotyczących dużego projektu, Vertiv zapewni Ci potrzebne wsparcie.

Dowiedz się więcej

Wielu klientów współpracuje z resellerem i/lub partnerem Vertiv, a następnie kupuje produkty Vertiv dla własnych zastosowań IT. Partnerzy są gruntownie przeszkoleni, posiadają odpowiednie doświadczenie oraz są dobrze przygotowani do konfigurowania, oferowania i wspierania rozwiązań oraz infrastruktury IT, przy użyciu produktów Vertiv.

Znajdź resellera

Już wiesz, czego potrzebujesz? Potrzebujesz wygodnych zakupów online i dogodnych warunków transportowych? Niektóre kategorie produktów Vertiv można zakupić za pośrednictwem resellera internetowego.


Znajdź sprzedawcę internetowego

Potrzebujesz pomocy w wyborze produktu? Porozmawiaj z wykwalifikowanym specjalistą Vertiv, który pomoże Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie.Skontaktuj się z ekspertem Vertiv

The page you're viewing is for Polish (EMEA) region.

Czy w centrum danych jest miejsce na zasilanie prądem stałym?

Scott Armul •

Dyskusja dotycząca zasilania prądem stałym (DC) w centrum danych toczy się już od ponad dekady. Argument przemawiający za stosowaniem zasilania DC w centrum danych jest prosty: ogranicza ono liczbę konwersji zasilania pomiędzy siecią zasilającą a serwerem, upraszcza ścieżkę zasilania i redukuje liczbę punktów awarii. Zwolennicy zasilania DC od zawsze podważali przywiązanie branży do zasilania prądem przemiennym. Każdy element typowego centrum przetwarzania danych, w tym najważniejszy, czyli serwery, jest konstruowany zgodnie ze specyfikacjami prądu przemiennego (AC).

A jeśli ta kwestia nie ma żadnego znaczenia?

W ostatnich latach w kilku centrach danych w Chinach zastosowano zasilanie DC 240 V przy minimalnych zmianach w funkcjonującym sprzęcie lub architekturze. Po prostu zasilono napięciem 200 V DC standardowe serwery blade i… zadziałało. Takie rozwiązanie nie jest zgodne z fabrycznie zalecanymi warunkami pracy. Jego celem była optymalizacja sprawności obiektów. I nie są to odosobnione, eksperymentalne lub pilotażowe projekty. Przychody Vertiv związane z rozwiązaniami zasilania DC wdrożonymi w wielu projektach w Chinach wyniosły w ostatnich latach ponad 30 mln USD. Oczywiście to tylko ułamek światowego rynku centrum danych, ale wystarczająco duży, aby zasygnalizować, że zainteresowanie zasilaniem DC jest konkretne i może rosnąć.

I to nie tylko w Chinach. Branża telekomunikacyjna już ponad sto lat temu wdrożyła zasilanie DC jako podstawową architekturę, a współczesne obiekty w większości polegają na tym źródle mocy. Jednak ewolucja tych obiektów przebiega w odmienny sposób: od tradycyjnych central ku instalacjom będącym de facto centrami danych. Instalacje te nadal używają zasilania DC i rozwijają się w kierunku obiektów zbliżonych do firmowych centrum danych.

Kolejną siłą napędową jest Open Compute Project (Otwarty projekt obliczeniowy). Uczestnicy tego projektu nie ukrywają, że badają sposoby na wyeliminowanie tradycyjnych zasilaczy UPS prądu przemiennego z infrastruktury, a DC jest jedną alternatyw, którą biorą pod uwagę. Ich celem jest poprowadzenie zasilania bezpośrednio z sieci zasilającej do szafy serwerowej przy użyciu tylko jednego systemu konwersji prądu AC na DC, obsługującego pojedynczą szafę lub grupę szaf.

Dyskusja wokół zasilania DC w centrum danych spowolniła w ostatnich latach, ale inicjatywy w Chinach, pośród dostawców usług telekomunikacyjnych po projekt Open Compute, powodują, że temat powraca. Jest mało prawdopodobne, aby prąd stały stał się głównym źródłem zasilania w centrach danych. Jednak jego zalety: prostsza integracja z alternatywnymi źródłami zasilania, izolacja obiektu od sieci przesyłowej, naturalna kompatybilność z mikro sieciami oraz mniejsza liczba konwersji i punktów awarii, sprawiają, że ożywienie dyskusji staje się zrozumiałe.

A jakie jest Twoje zdanie na temat zasilania DC w centrach danych?

Subskrybuj nasz blog i bądź na bieżąco z najnowszymi trendami, technologiami i informacjami.

Powiązane artykuły

Telefónica Image

Case Studies

Telefónica
PARTNERZY
Charakterystyka ogólna
Logowanie dla Partnerów

Język i lokalizacja