GXT5LI-6000MVRT3UXLN
Get Brochure Get Manual
Login to Save for Later
Key Benefits
  • Optimized Form Factors: 5kVA – 10kVA Rack/Tower optimized form factors
  • Long-lasting Battery: Lithium-Ion battery with an 8 to 10-Year design life
  • Cost Efficient: 50% lower Total Cost of Ownership (TCO)
  • Network Integration: Intellislot™ with pre-installed network card
  • Free Software: Power Assist™, Power Insight™ software included
Best Suited For:
  • Banking
  • Financial and Insurance
  • Education
  • Government
  • Healthcare
  • Manufacturing
  • Retail and Wholesale
Warranty: Standard 5-year warranty including both electronics and batteries.
Benefits
Features
  • Generator friendly design: Integrates seamlessly into site power infrastructure
  • Emergency Power Off (EPO): Remote UPS shutoff in the event of a fire or other onsite emergency.
  • Communication ports: USB and Serial ports support monitoring and management of the UPS.
  • Free management software:
  • 5-year warranty: Complete coverage on UPS including batteries.
GXT5LI-6000MVRT3UXLN
Product Overview
Power Rating
6000VA / 6000W
Input Voltage Range
120V/240V
Output Voltage Range
120V/208V (120V/240V (User-Configurable))
Wiring
Hardwired (L1, L2, N, G)
Weight
100 lbs
Weight
45.35 kgs
Height
5.2 in
Height
132 mm
Width
16.9 in
Width
430 mm
Depth
35 in
Depth
890 mm
Interfaces/Ports
Interface Options
Serial Port, Network RJ-45 (RDU101), USB
Operational Conditions
Operating Temperature
32°F to 104°F (0°C to 40°C) (10% Derating at 50°C)