GXT5LI-6000GVRT3UXLN
Get Brochure Get Manual
Login to Save for Later
Key Benefits
  • Optimized Form Factors: 5kVA – 10kVA Rack/Tower optimized form factors
  • Long-lasting Battery: Lithium-Ion battery with an 8 to 10-Year design life
  • Cost Efficient: 50% lower Total Cost of Ownership (TCO)
  • Network Integration: Intellislot™ with pre-installed network card
  • Free Software: Power Assist™, Power Insight™ software included
Best Suited For:
  • Banking
  • Financial and Insurance
  • Education
  • Government
  • Healthcare
  • Manufacturing
  • Retail and Wholesale
Warranty: Standard 5-year warranty including both electronics and batteries.
Benefits
Features
  • Generator friendly design: Integrates seamlessly into site power infrastructure
  • Emergency Power Off (EPO): Remote UPS shutoff in the event of a fire or other onsite emergency.
  • Communication ports: USB and Serial ports support monitoring and management of the UPS.
  • Free management software:
  • 5-year warranty: Complete coverage on UPS including batteries.
GXT5LI-6000GVRT3UXLN
Product Overview
Power Rating
6000 VA / 6000 W
Input Voltage Range
200V-240V
Output Voltage Range
230VAC (Default); 200-240VAC (User-Configurable); ±1%
Wiring
Hardwired (L1-L2/N-G)
Weight
99 lbs
Weight
45 kgs
Height
5.25 in
Height
133 mm
Width
16.9 in
Width
430 mm
Depth
35 in
Depth
890 mm
Interfaces/Ports
Agency Approvals
Operational Conditions
Operating Temperature
32°F to 104°F (0°C to 40°C) (10% Derating at 50°C)