The page you're viewing is for Polish (EMEA) region.

Współpraca z przedstawicielem Vertiv umożliwia dostosowanie złożonych projektów do indywidualnych potrzeb. Jeśli reprezentujesz organizację, która poszukuje wskazówek technicznych dotyczących dużego projektu, Vertiv zapewni Ci potrzebne wsparcie.

Dowiedz się więcej

Wielu klientów współpracuje z resellerem i/lub partnerem Vertiv, a następnie kupuje produkty Vertiv dla własnych zastosowań IT. Partnerzy są gruntownie przeszkoleni, posiadają odpowiednie doświadczenie oraz są dobrze przygotowani do konfigurowania, oferowania i wspierania rozwiązań oraz infrastruktury IT, przy użyciu produktów Vertiv.

Znajdź resellera

Już wiesz, czego potrzebujesz? Potrzebujesz wygodnych zakupów online i dogodnych warunków transportowych? Niektóre kategorie produktów Vertiv można zakupić za pośrednictwem resellera internetowego.


Znajdź sprzedawcę internetowego

Potrzebujesz pomocy w wyborze produktu? Porozmawiaj z wykwalifikowanym specjalistą Vertiv, który pomoże Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie.Skontaktuj się z ekspertem Vertiv

The page you're viewing is for Polish (EMEA) region.

Zrównoważone chłodzenie: Dlaczego nowe czynniki chłodnicze są kluczowe dla osiągania celów środowiskowych przez centra danych

Enrico Miconi •

Lato to tradycyjnie czas odpoczynku (w tym roku może w domu), słońca i spotkań z rodziną oraz przyjaciółmi.

Jednak w ostatnich latach ekstremalne warunki pogodowe niektórych częściach świata zmieniają typowe oblicze lata.

Tego lata niektóre części świata, w tym Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania, doświadczyły ekstremalnych upałów, podczas gdy w Niemczech w lipcu odnotowano najpoważniejsze od dziesięcioleci powodzie.

Eksperci twierdzą, że ekstremalne warunki pogodowe będą się nasilać wraz ze zmianami klimatu. Aby złagodzić jego zmiany, wszyscy, w tym centra danych, muszą zredukować emisję dwutlenku węgla.

Dla centrów danych oznacza to zwiększanie wydajności przy mniejszych nakładach. Muszą one zapewniać wyższą moc przetwarzania danych, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie konsumentów i firm, przy niższym zużyciu energii i ograniczaniu śladu węglowego.

Poczuj ciepło: Przepisy dotyczące ochrony środowiska i centra danych

W jaki sposób coraz liczniejsze i większe obiekty centrów danych, mogą sprostać nowym przepisom środowiskowym bez uszczerbku dla wydajności? Jak skalować bezpiecznie działalność, by wspierać falę nowych technologii przetwarzających intensywnie dane, takie jak sztuczna inteligencja (SI), wirtualna rzeczywistość i 5G? Przejście na sieci mobilne piątej generacji prawdopodobnie spowoduje zwiększenie całkowitego zużycie energii o około 150–170 procent do 2026 roku.

Wiele będzie zależeć od zastosowania bardziej wydajnych technologii chłodzenia. Na całym świecie rządy zaczęły zakazywać lub ograniczać stosowanie czynników chłodniczych emitujących duże ilości dwutlenku węgla (w żargonie branżowym określanych jako czynniki o „wysokim potencjale globalnego ocieplenia” — GWP), takich jak fluorowane węglowodory (HFC).

Na przykład wprowadzone w Europie rozporządzenie Unii Europejskiej (517/2014) zakłada stopniowe wycofanie niektórych gazów cieplarnianych wykorzystywanych w czynnikach chłodniczych. Podobne przepisy wprowadziły Chiny i Stany Zjednoczone.

Droga ku bardziej zrównoważonej infrastrukturze cyfrowej będzie łatwiejsza, jeśli branża uzgodni standardy efektywności energetycznej. Kodeks postępowania Unii Europejskiej w sprawie efektywności energetycznej w centrach danych może wspomóc rozwój zrównoważonych technologii chłodzenia.

Inicjatywy branży,− takie jak „Climate Neutral Data Centre Pact” (Europejski pakt klimatyczny dla centrum danych), zainicjowany przez europejskich dostawców infrastruktury chmurowej oraz operatorów centrów danych, który stawia sobie za cel przeobrażenie centrum danych w obiekty neutralne dla klimatu do 2030 r.,− to jedno z przykładowych działań.

Zielona przyszłość

Niektórzy dostawcy centrów danych, tacy jak norweskie Green Mountain, również podążają tą drogą. Green Mountain to centrum danych położone w norweskich górach, na terenie dawnego składu amunicji NATO, które jest całkowicie zasilane energią z elektrowni wodnych.

Unikalna lokalizacja umożliwia wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii i minimalizację emisji CO2 do poziomu bliskiego zeru. Jednak i ten obiekt, podobnie jak wszystkie centra danych, wymaga systemów klimatyzacji precyzyjnej do zapewnienia maksymalnej dostępności.

Niedawno Green Mountain, jedno z najbardziej zrównoważonych centrów danych na świecie, stało się jeszcze bardziej ekologiczne dzięki unowocześnieniu technologii zarządzania energią i klimatyzacją precyzyjną we współpracy z Vertiv.

Po przeprowadzeniu szeroko zakrojonych badań, kierownictwo Green Mountain odwiedziło ośrodki Vertiv Customer Experience we Włoszech, aby zobaczyć technologie Vertiv w działaniu i przetestować ich wydajność w szczytowych warunkach. W rezultacie firma Green Mountain wybrała wysokowydajne jednostki obwodowe wody lodowej Vertiv™ Liebert® PCW o łącznej zainstalowanej wydajności 5 MW. Liebert PCW zapewnia wysokie standardy wydajności dzięki połączeniu najnowszych technologii i konstrukcji, która optymalizuje aerodynamikę wewnętrznych elementów.

Zgodnie z Międzynarodową Agencją Energii Odnawialnej (IRENA) [1], [2], [3], centra danych odgrywają kluczową rolę, będąc w epicentrum innowacji technologicznych, efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii i gospodarki opartej na danych, możliwej dzięki cyfryzacji. Operatorzy centrów danych, tacy jak Green Mountain, są prekursorami i mogą być wzorem do naśladowania dla innych energochłonnych branż, które zamierzają przyspieszyć transformację w kierunku zrównoważonej energii.

Najnowsze innowacje Vertiv w dziedzinie chłodzenia

W ramach działań firmy Vertiv na rzecz zrównoważonego rozwoju centrów danych, niedawno wprowadziliśmy na rynek najnowszy model Vertiv™ Liebert® AFC, innowacyjną serię chillerów z falownikową sprężarką śrubową i ekologicznym czynnikiem chłodniczym. Rozwiązanie to zużywa mniej energii dzięki zastosowaniu nowego czynnika chłodniczego HFO, który generuje emisję dwutlenku węgla tysiąc razy niższą niż tradycyjne czynniki chłodnicze. Agregat chłodniczy jest instalowany poza centrami danych, zazwyczaj na dachu lub w pobliżu budynku.

Rozwiązanie jest dostępne w wielu wersjach (agregat chłodniczy, freecooling, freecooling bezglikolowy), co oznacza, że można je dostosować do różnych warunków klimatycznych oraz może ono pracować w szerokim zakresie temperatur — od -25 do +56 stopni Celsjusza.

Inne korzyści rozwiązania obejmują możliwość wykorzystania czystej wody wewnątrz centrum danych, co zmniejsza ryzyko zanieczyszczenia środowiska, a także skutkuje niższymi kosztami instalacji oraz optymalną konstrukcję wężownic freecoolingu (które są o 25% większe cewki i maksymalizują wymianę ciepła przy użyciu zewnętrznego powietrza otoczenia jako głównego źródła chłodzenia). Te technologie zapewniając wyższą wydajność i więcej godzin freecoolingu, co przekłada się na lepszą wydajnością sezonową i niższe koszty operacyjne.

Kolejnym plusem jest wielkość jednostki. Liebert AFC jest do 15% mniejszy od porównywalnych rozwiązań branżowych, co umożliwia jego sprawną instalację w ograniczonych przestrzeniach. Wersje wyciszone i ciche, które minimalizują poziom hałasu w obszarach miejskich i mieszkalnych, dostosowują się do potrzeb infrastruktury krytycznej, co sprawia, że są to rozwiązania uniwersalne i wysoce konfigurowalne. Ponadto Liebert AFC wykorzystuje algorytmy komputerowe do sterowania zasilaniem wodą i temperaturą oraz optymalizują wydajność jednostki, zapewniając oszczędności w rocznym zużyciu energii nawet do 20% w porównaniu z tradycyjnym rozwiązaniem.

Rynek chłodzenia rozgrzewa się

Poprawa efektywności środowiskowej centrów danych pomoże rządom osiągnąć ambitne cele w zakresie osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r. lub wcześniej.

Na przykład w lipcu Unia Europejska (UE) ogłosiła propozycje dotyczące zmian klimatu mające na celu osiągnięcie celu, jakim jest neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku. Obejmują one plany opodatkowania paliwa lotniczego oraz wprowadzenia w ciągu 20 lat zakazu sprzedaży samochodów napędzanych benzyną i olejem napędowym.

UE dokonuje również przeglądu przepisów dotyczących gazów cieplarnianych, które są powszechnie stosowane do chłodzenia centrów danych. Obecne rozporządzenie „F-gaz” − w sprawie „gazów fluorowanych”, rodziny gazów wytwarzanych przez człowieka, używanych w wielu zastosowaniach przemysłowych − obowiązuje od 2015 r.

Rozporządzenie to ogranicza całkowitą ilość najważniejszych F-gazów, które mogą być sprzedawane w UE od 2015 roku, zmniejszając stopniowo ich ilość do 2030 roku do jednej piątej sprzedaży z 2014 roku. Mając na uwadze, że dla wielu produktów i urządzeń, w których są powszechnie stosowane F-gazy, w tym dla centrów danych, dostępne są rozwiązania alternatywne przyjazne dla klimatu, ta ambitna redukcja jest możliwa do osiągnięcia przy stosunkowo niskich kosztach.

Technologia chłodzenia często była niedocenianym elementem centrów danych i naszej infrastruktury cyfrowej. Obecnie, gdy centra danych stają w obliczu rosnącej presji na zmniejszanie śladu węglowego przy jednoczesnym zapewnieniu większej mocy przetwarzania danych, technologia ta zyskuje coraz więcej uwagi. Nasz najnowszy system Liebert AFC z czynnikiem chłodniczym o niskim współczynniku GWP to krok we właściwym kierunku. Jednak nasza branża ma jeszcze wiele do zrobienia, jeśli chce osiągnąć cele w zakresie zrównoważonego rozwoju i efektywności. Mamy nadzieję, że Twoja firma weźmie udział tej debacie i poszukiwaniu rozwiązań.

Powiązane artykuły

PARTNERZY
Charakterystyka ogólna
Logowanie dla Partnerów

Język i lokalizacja